10 soruda gottman çift terapisi

10 Soruda Gottman Çift Terapisi

1.Gottman Çift Terapisi Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Gottman çift terapisi, çift alanında en kapsamlı ve geçerli araştırmaları sürdüren dünyaca ünlü profesör John Gottman’ın 1970’lerde başlayan ve hala devam eden araştırmalarına dayanan bir çift terapisi yöntemidir.

Merkezimizde Gottman çift terapisi yapan uzmanımız terapiye gelen çiftin ilişkisinde neyin başarılı ya da neyin başarısız olduğu üzerine değerlendirmeler yaparak, çiftler arasında çözülebilir sorunları yönetmeye ve çıkmaza girmiş konular üzerinde konuşmaya odaklanmaktadır.

2.Gottman Çift Terapisini Bireysel Olarak Da Alabilir Miyim?

Eğer partnerlerden biri çift terapisine katılmak istemiyorsa diğer partner bireysel destek almak için veya ilişkisiyle ilgili sorunlar üzerine çalışmak için bireysel terapiye başlanabilir. Ancak Gottman çift terapisi ekolüne bağlı olarak çalışabilmek için her iki partnerin de terapiye katılım sağlıyor olması gerekir.

3.Gottman Çift Terapisinin Diğer Çift Terapilerinden Farkı Nedir?

Gottman çift terapisi çoğunlukla her iki partnerinde duygularına odaklanan bir terapi biçimidir. Çiftin duygularına odaklanırken aynı zamanda çiftler arasındaki çatışmalara, düşüncelere, ilişkinin geçmişine ve bireysel geçmişlere de odaklanan bütünleyici bir terapidir.

Gottman çift terapisini uygulayan uzman psikoloğumuz çiftin seansa getirdiği duygulara, negatif etkileşim kalıplarına; yani gerginliğin, duygusal ilgisizliğin nedenlerini anlamaya, anlaşmazlıkları ise daha yapıcı bir şekilde çözmeye odaklanır. Terapist, çiftin arasındaki emniyet, güven, sevgi, samimiyet, arkadaşlık, bağ kurma gibi pozitif duyguları tekrar oluşturma veya pekiştirme üzerine çalışmalar yapar.

4.Gottman Çift Terapisi Kaç Seans Sürer?

Gottman çift terapisinde ilk seans giriş görüşmesinin olduğu seanstır. İkinci seansta ise çiftle bireysel görüşme yapılır ve üçüncü seansta tedavi planlaması gerçekleştirilir. Her çiftin ihtiyacı ve terapiden beklentisi farklıdır, bu sebeple çift terapisinin süresi bu ihtiyaçlara ve hedeflere bağlı olarak değişiklik gösterir.

5.Seanslar Kaç Dakikadır?

Gottman çift terapisinde seanslar 80 dakika sürmektedir. Terapi kapsamında yapılan bireysel seanslar ise 45 dakikadır.

6.Gottman Çift Terapisi Online Yapılabilir Mi?

Bireysel terapiler ve çocuklarla yapılan terapiler gibi Gottman çift terapisi de online yapılabilen bir terapi çeşididir. Çift eğer aynı evde yaşıyorsa yan yana oturarak aynı bilgisayardan, farklı evlerde yaşıyorlarsa kendi bilgisayarlarından aynı anda seansa bağlanarak terapistle görüşebilirler.

7.Terapistle Ayrı Olarak Bireysel Seans Da Yapabilir Miyim?

Gottman çift terapisine gelen çiftler terapi sürecinin ikinci seansında terapistle ayrı ayrı bireysel olarak görüşürler. Terapi sürecinin diğer zamanlarında ise terapist tarafından gerekli görüldüğü taktirde bireysel seanslar yapılabilmektedir. Çiftlerden terapistle bireysel görüşme talebi geldiğinde terapist uygun gördüğü taktirde partnerlerle bireysel görüşür fakat bu bireysel seanslarda konuşulanlar terapistle tek bir partner arasında gizli kalmamaktadır. Bu bireysel konuşulan konunun ilerleyen süreçte diğer partner tarafından da bilinmesi çok önemlidir. Çünkü terapist çift terapisinde partnerlerin birbirlerinden gizledikleri sırlarla çalışmamaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise, terapistin çiftin sırlarını gizlemeye başladığında iki partnere de eşit yaklaşım tutumunun bozulmasıdır.  Çiftin bireysel seanslarında işlenen konular çift arasında çözülebilecek sorunları çözmeye ve çiftin arasındaki iletişimi tekrar sağlamaya hizmet eder.

Eğer partnerlerden biri çift terapisine hizmet edecek görüşmeler dışında kendisi için ya da başka bir konu için çift terapisti ile bireysel görüşmelere devam etmek isterse çift terapisi sürecinin partnerler arasında dengede ilerleyebilmesi ve bu dengenin bozulmasının önlenmesi üzerine kişi, merkezimizden başka bir terapiste sadece bireysel terapi alması için yönlendirilir. Böylece çift terapisti çiftin sorunlarına odaklanırken bireysel terapiyi üstlenen diğer uzman da, kişinin çift ilişkisi dışında çözümlemek istediği bireysel konulara odaklanmış olur.

8.Gottman Çift Terapisinde Neler Konuşulur?

Gottman çift terapisinde en çok konuşulan konular çiftin hissettiği duygular, çift arasında çıkan çatışmaları nasıl yönetmesi gerektiği ile çiftin ilişkiyi nasıl anlamlandırdıkları üzerinedir. Terapist çiftler arasında çıkan çatışmaları yönetmek, çiftlerin arasındaki iletişimi ve arkadaşlığı geliştirmek için yeni yöntemler bulmak üzerine çalışır.

Örneğin, duygusal kopukluk hem çiftlerin sık sık dile getirdikleri hem de Gottman çift terapisi içerisinde üzerine yoğun çalışılan bir konudur. İlişkide çiftlerin yaşadığı uzaklık ve yalnızlık hisleri ile beraber çiftler arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle negatif duyguların ortaya çıkması duygusal kopukluklara yol açabilir. Bu terapi sürecinde uzmanımız, çiftler arasında duygusal kopukluğun neden olduğu ilişkide mesafeyle yüzleşmeye, bu mesafeyi ortadan kaldırmaya ve çiftin birbirinden uzaklaşmasını sonlandırmaya yönelik çalışır.

9.Partnerimle Ya Terapide De Kavga Edersek, Bu Durum Terapi Sürecimizi Nasıl Etkiler?

Çiftler arasındaki çatışmaların terapi sırasında görülmesi olumsuz bir durum değildir. Aksine terapist tarafından çiftin ilişkisinde halihazırda var olan anlaşmazlıkların ve konunun nerede sıkışıp kaldığının görülmesi, terapi sürecine önemli katkılar sağlamaktadır. Böylece merkezimizdeki uzman çift terapistimiz çiftin anlaşmazlıklarına geçici bir çözüm bulmak üzerine değil, bu çatışmaları yönetme yöntemleri üzerine çiftle beraber çalışarak odaklanır.

10.Eşimle Farklı Şeylere Önem Veriyoruz, Gottman Çift Terapisinde Bu Çözülebilir Mi?

Çiftler hayatı beraber üstlenseler de her insan tektir ve özeldir. Bu yüzden de her insanın hayalleri, ilgileri, beğenileri, bakış açıları farklıdır.

Bu nedenle bir ilişkide en fazla önemsenen açı, çiftlerin zaman içinde birbirlerinin anlam sistemlerini; hikayelerini, inançlarını, vakitlerini paylaşmaya başlayarak iki farklı kişinin birlikte bir yaşam oluşturmasıdır. Yani, Gottman çift terapisinde psikolog, çiftlere bu ortak anlamları tekrar hatırlatmaya veya bu ortak anlamları çiftle birlikte tekrardan yaratmaya çalışmaktadır. Böylece terapide çiftleri aynılaştırmaya değil, çiftlerin farklı yönleriyle birbirlerini sevmeye yönelik bir sürece eşlik edilir. Siz de bu süreç için online terapi ve online psikolog desteği ile bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/cocuklarda-uyku-bozukluklari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Çift Terapisti & Cinsel Terapist
Mert BERBER

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Çift Terapisti & Cinsel Terapist
Mert BERBER

İçerikler