Alkol Bağımlılığı

Bir Bağımlılık Türü: Alkol Bağımlılığı

“Sizce bir insan neden alkol içmek ister, neden alkol bağımlılığı yaşar?” diye sorsak cevap olarak bize ne derdiniz?

Bu soru, yakın zaman önce ülkemizde toplumsal bir araştırma yapılırken sorulmuş olup, insanlar tarafından alkolün cazip olarak görüldüğünü belirten birçok cevap verilmiştir. Kimisi için alkol tatlı sohbetlerin birleştiricisi rakı-balık sofralarını temsil ederken, kimisi için ise etin yanında tüketilen ve yemeğe lezzet katan kırmızı şarabı çağrıştırmıştır. Bazı kişiler için alkol, eğlence mekanlarında daha keyifli vakit geçirmek için içilmesi gereken bir içecekken, başka birisi için ise, hayatın stresinden kendisini arındırmanın yolu olarak görülmüştür. Bazı kişiler için de alkol içmek, istediği insanlarla daha rahat iletişim kurmak için geçerli bir nedendir.

Bu yüzden toplumda birçok kişi “Alkol içmeden rahat iletişim kuramam, gerginliğimi atamam, rahatlayamam, arkadaş ortamına kabul edilemem.” gibi olumsuz düşüncelerin etkisiyle daha sık ve artan miktarlarda alkol kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle alkol, kişide kolaylıkla bağımlılık oluşturabilme gücüne sahiptir.

Alkol Bağımlılığı Nedir?

Kişi, gününün büyük bir zamanını alkolü temin edebilme ve alkolü tüketebilme üzerine planlayarak geçiriyorsa alkol bağımlılığından söz edebiliriz.
Aşağıda alkol bağımlısı kişilerin neleri kolayca yaptıkları ya da neleri yapamadıkları belirtilmiştir.

Alkol bağımlılığına sahip kişiler;

▪Kendi içinde sürekli alkol almaya yönelik güçlü bir istek duyarlar.

▪Bu kişiler her geçen gün daha fazla alkol almaya başlamışlardır.

Alkol almadığı zamanlarda birtakım yoksunluk belirtileri gösterirler.

▪Alkole erişemedikleri zamanlar daha gergin, alıngan, sinirli ve huzursuz olurlar. Bu yüzden uyku uyuyamazlar.

▪Geçmişlerinde alkolü bırakma ile ilgili birden fazla girişimleri vardır.

▪Alkolün kendi hayat kalitesini olumsuz anlamda etkilediğini fark edip bırakmak isteseler de yine de alkolü kullanmaya devam ederler.

▪Alkolün gerek ruhsal açıdan gerekse bedensel açıdan kendi sağlıklarını bozduğunu fark etmelerine rağmen yine de sızana kadar alkol içmeyi durduramazlar.

▪Yaptığı iş ve mesleğe karşı görevini yerine getiremezler.

▪Öğrenciyse ders başarısı düşmeye başlar, okulu bitiremezler.

▪Ailesine, eşine, çocuklarına, arkadaşlarına ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getiremezler.

▪Çocuğuna, ailesine, arkadaşlarına, işine ayıracağı zamanı giderek artan miktarlarda alkol içmeye ayırmaya başlarlar.

▪Alkolün hayatında tehlike oluşturduğunu bilmesine rağmen alkol kullanmaya devam ederler.

▪Alkol yüzünden yasalarla başları derde girer. (Örneğin, alkol bağımlısı kişiler alkollüyken sıklıkla kavgaya karışabilirler, alkolü elde edebilmek için yolsuzluk, hırsızlık yapabilirler, makamını ve mevkisini alkol elde etmeye yönelik kötüye kullanabilirler.)

Alkol Bağımlılığı Kaç Yaşında Başlar?

Alkolün düzenli ve sık aralıklarla miktarının arttırılarak tüketilmeye başladığı yaşta alkol bağımlılığı da başlar. Son yıllarda alkole başlama yaşının ergenlik dönemine kadar düştüğü görülmektedir. Ergenlik döneminde sık aralıklarla kontrolsüzce tüketilen alkol, kısa bir süre içerisinde sosyal içicilikten bağımlılığa dönüşür. Ne yazık ki bu yüzden ergenlik çağlarında ya da genç yaşlarda alkol bağımlılığı başlar. Çoğu ergen alkolün rahatlatıcı, haz verici, stres azaltıcı etkisi olduğunu söyler. Bu yüzden de ergen sıkıntılı, stresli durumlar yaşadığında ya da iyi hissetmek istediğinde kolaylıkla alkole başvurabilir.

Özellikle toplumumuzda ergen bireylerin eğlence ve sosyalleşme amaçlı arkadaş grupları ile alkol almak için bir araya geldikleri çok sık görülür. Önce haftada bir iki gün alkol almak için düzenlenen arkadaş toplanmaları, kısa zamanda sadece alkol almak için bir araya gelinen keyifsiz buluşmalara dönüşür.

Alkol Bağımlılığı Nasıl Gelişir?

Kişi, alkol kullanmaya devam ettiğinde beyin zamanla alkole duyarsızlaşır. Bu duyarsızlaşma ile birlikte kişinin beyninde haz alma, rahatlama, stres atma, iyi hissetme hissiyatı giderek kaybolur. Bu durumda alkol alınmadığında alkol yoksunluğu sonucu ortaya çıkan fiziksel ve psikolojik sıkıntıları yok etmek için bireyde alkol içme isteği güçlü bir şekilde gelişir. Bu nedenle kişi alkol almaya kendini mecbur hisseder.

Sürekli ve yoğun miktarlarda alkol kullanan kişiler alkolü bırakmaya çalıştıklarında veya içmeye ara verdiklerinde yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Yoksunluk belirtileri kullanılan alkolün miktarına, kullanım süresine ve kişiye göre değişiklik gösterebilir. Ancak çoğu zaman yoksunluğun yaşattığı belirtilerin şiddeti oldukça fazladır. Bu nedenle kişi alkol almadığında yaşadığı şiddetli fiziksel ve ruhsal zorlanmaları tekrar yaşamamak adına tekrar alkol kullanır. Böylece alkol içme döngüsü bu şekilde kendini yineleyerek devam eder.

Neden Psikolojik Danışmanlık Merkezinden Destek Almalısınız?

Alkol bağımlılığı, düzelebilen bir problemdir. Bağımlılık terapisinde hedefimiz kişinin tam ayık olması ve alkolden tamamen uzak durmasıdır. Alkol bağımlılığından kurtulmak uzun bir süreyi içerir. Bu süre içerisinde de kişinin hem zihinsel hem de ilişkisel alanda değişim içerisinde olması gerekir. Kişinin sadece alkol kullanmayı bırakması problemin çözüldüğü anlamına gelmez. Kişinin değişmesi ve hayatının yeniden yapılandırılması gerekir. Burada en önemli nokta kişinin tedavi için kararlı olmasıdır. Alkol bağımlılığı sadece bağımlı olan bireyin yaşadığı bir sorun değildir. Bu nedenle ailenin de bu süreçte ele alınması ve bu değişimlere uyum sağlayabilmesi için bağımlılıkla başa çıkabilme konusunda bilgilendirilmeleri ve online psikolog ile desteklenmeleri son derece önemlidir.

Alkol bağımlılığında psikoterapinin önemli bir yeri vardır. Alkol bağımlısı kişilerle yapılan psikoterapi seanslarında amaç;

-Bireyde alkol kullanımına neden olan etkenleri araştırmak,

-Bireyin alkol kullanımına tekrarlı şekilde neden olacak hatırlatıcı/tetikleyicileri tespit etmek ve bu hatırlatıcı/tetikleyicilerden uzaklaşması için çözümler üretmek,

-Bireyin alkol içerek kendisine nasıl zarar verdiğine dair farkındalık kazandırmak,

-Aşerme, istek duyma ya da relaps (tekrarlama) gibi durumları tanıtmak ve bu durumlarla baş etme yöntemleri geliştirmektir.

Alkol bağımlılığı terapisinde yeniden alkol kullanımına neden olacak faktörlerin tespit edilmesi oldukça önemlidir. Süreç boyunca bu faktörler belirlenerek bireyin bunlarla baş etmesi için gerekli çalışmalar yapılır. İlk aşamada bireyi yeniden alkol kullanımına götürebilecek olumsuz duygular, probleme neden olan düşünceler ve davranışlar tespit edilir. Daha sonra danışana uygun olan işlevsel düşünceler ve davranışların geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılır.

Bilişsel davranışçı terapi ve şema terapi yöntemleri, bağımlılık terapisinde danışanın duygu, düşünce ve davranışlarını tanımasında, işlevsiz düşünce, duygu ve davranışların düzenlenmesinde, stres yaratıcı durumlar ile baş etme becerileri geliştirmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca problem çözme becerileri ile kişilerarası sağlıklı iletişim kurma becerilerinin geliştirilmesi de bağımlılık terapisinde etkili olan tekniklerdendir.

Online Psikolojik Danışmalık Merkezi kadrosunda yer alan, alkol bağımlılığı konusunda yüz yüze seans ister online seans şeklinde terapi için randevu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/kiskanclik-nedir-nasil-bas-edilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler