Anhedoni Nedir?

Anhedoni Nedir?

Anhedoni, insanların düzenli olarak keyifle yapabilecekleri aktivitelerden ya da deneyimlerden zevk alamama durumudur. Bu, insanların hayatındaki zevk ve keyifle yapabilecekleri şeylerin sayısının azalmasına veya tamamen kaybolmasına neden olabilir.

İnsanların hayatındaki anlam ve amaç hissini yitirmelerine neden olan Anhedoni, birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Depresyon ya da endişe bozukluğu gibi ruhsal bozuklukların belirtilerinden biri olarak ortaya çıkması mümkündür. Aynı zamanda bazı fiziksel hastalıklar ya da ilaçların yan etkisi olarak da bu bozukluk belirebilir.

Anhedoni, motivasyon ve enerjinin azalmasına ve bağlantı kurma yeteneğinin zayıflamasına neden olabilir. Ayrıca bu bozukluk, tedavi edilmediğinde kişinin hayat kalitesini de ciddi şekilde etkileyebilir. İnsanların kendilerine ve hayatlarına yönelik negatif düşüncelere girmelerine zemin hazırlayabilir. Bunun yanı sıra kişilerin sosyal ilişkilerinde zorluklar yaşamasına, iş veya eğitim hayatlarında başarısız olmasına da sebep olabilir.

Uzun vadede insan yaşamına negatif etkileri bulunan anhedoninin tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanabilir. Bunlar arasında konuşma, aktivite ve davranışsal terapilerin yanı sıra antidepresan ilaçlar da bulunabilir. Fakat her durumda en uygun olan tedavi yöntemi, söz konusu kişinin durumunun ciddiyetine ve özelliklerine göre belirlenmelidir.

Eğer siz de kendinizde bu tarz bir bozukluğun olduğunu düşünüyorsanız ve yaşam kalitenizi artırmak istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden online terapiye başvurabilir, mekândan bağımsız olarak psikolojik destek alabilirsiniz.

Anhedoninin Nedenleri

Anhedoni, pek çok faktör tarafından tetiklenebilir. Söz konusu faktörlerin neler olduğunu merak ediyorsanız aşağıda sizler için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. Anhedoninin nedenleri arasında en sık görülenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Depresyon
 • Stres ve yorgunluk
 • Fiziksel sağlık sorunları
 • İlaç kullanımı
 • Uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı
 • Duygusal travma

Yukarıda bulunan maddeler, kişinin hayattan aldığı zevk ve keyfi azaltır. Gerek fiziksel gerekse mental anlamda yaşanan birtakım olaylar, kişinin kendi hayatını negatif yönde algılamasına ve bu şekilde devam ettirmesine zemin hazırlayabilir. Dolayısıyla tüm bunlar, anhedoniye sebep olabilen durumlar arasında yer alır.

Anhedoninin Belirtileri

Tüm psikolojik rahatsızlıkların tırmanma evreleri mevcuttur. Bozukluklar, kendine uygun zeminlerde ortaya çıkar. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıda yer alan maddeleri inceleyebilirsiniz.

 • Keyifsizlik: Hayatta yaşanan hiçbir etkinlikten keyif alınmaz.
 • İştah kaybı: Yeme ve içme gibi aktivitelerden gerekli haz alınamadığı için iştah azalabilir.
 • Uyku problemleri: Uykuya dalma ve uyku kalitesinde bozukluklar yaşanabilir.
 • Motivasyon kaybı: Yaşanan hemen her olaylara karşı ilgisizlik ve motivasyon mevcuttur.
 • Sosyal izolasyon: Sosyal etkinliklere katılmak istenmediği için insanlar ile olan sosyal ilişkilerde bozulmalar meydana gelir.
 • Duygusal boşluk: Hiçbir olayda tatminkârlık duygusu tam olarak sağlanamadığı için duygusal bir boşluk hissedilebilir.
 • Depresif belirtiler: Zevk alma hissi kaybedildiği için depresif bozukluk görülebilir. Bu bozukluktan kaynaklı olarak ortaya çıkan belirtiler ise umutsuzluk ya da enerji kaybı olarak açığa çıkabilir.

Yukarıda yer alan belirtilerin kişisel anlamda farklılık gösterebileceğini belirtmekte fayda vardır. Bu maddelerden üç ya da daha fazlasını bir ayı aşkın bir süredir kendinizde gözlemliyorsanız psikolojik bir destek almanız gerekebilir.

Tedavisi İçin İpuçları

Anhedoninin tedavisi, kişinin durumunun seviyesine ve nedenlerine göre farklı yaklaşımlar gerektirebilir. Ancak yine de aşağıda yer alan ipuçları, tedavi için yardımcı olabilir.

 • Terapiye gidin. Terapi, bu bozukluğun tedavisinin en etkili yollarından biridir. Terapist, kişinin neden bu bozukluğu hissettiğini keşfetmesine ve onu aşmasına yardımcı olabilir.
 • Aktif olun. Aktif olmak, anhedoni belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir. Kişi, günlük hayatında fiziksel aktivitelerde bulunabilir ya da spor yapabilir.
 • Sosyal ilişkilerinizi güçlendirin. Sosyal ilişkilerinizi güçlendirmek, yaşanan belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir. Kişi, bunun için arkadaşları ya da ailesi ile vakit geçirerek sosyal etkinliklere katılabilir.
 • Keyifli aktivitelerde bulunun. Bu noktada zevk veren aktiviteler keşfedilebilir, yeni hobiler edinebilir ya da eski hobilere geri dönebilir.
 • Uyku ve beslenme düzeninizi koruyun. Düzenli bir uyku ve beslenme rutini, yaşanan belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Stresinizi iyi şekilde yönetin. Stres yönetimini iyi şekilde yapmak, belirtilerin azalmasında etkili bir rol oynayabilir. Bunun için stres yönetimi teknikleri uygulanabilir. Örneğin; yoga, meditasyon ya da gevşeme egzersizlerini düzenli bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Medikal destek alın. Anhedoni, fiziksel ya da duygusal hastalıklardan kaynaklanabilir. Medikal destek almak, hastalığın tedavi edilmesine ve yaşanan belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Yukarıda yer alan tedavi ipuçları, kişisel olarak değerlendirilmelidir. Kişinin içinde bulunduğu durumun şiddetine göre farklı yaklaşımların tercih edilebileceği anhedoni tedavisinde profesyonel anlamda bir destek alınması son derece önemlidir.

Tanı Yöntemleri

Anhedoni tanısı, kişide meydana gelen belirtiler ve yaşanılan durumlar göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Tanı için kullanılabilecek yöntemler ise şunlardır:

 • Anketler: Anhedoni belirtilerinin derecesini ölçmek için anketler kullanılabilir. Kişi, bozukluğun belirtilerinin seviyesini belirlemek için psikolojik testlere ya da anketlere cevap verebilir.
 • Psikolojik muayene: Tanı için bir psikolojik muayene yapılabilir. Bu muayene, kişinin duygusal ve düşünsel durumunu değerlendirir ve belirtilerinin seviyesini belirler.
 • Tıbbi muayene: Tıbbi muayene, belirtilerin nedeninin fiziksel bir hastalık olduğunu ortaya koyabilir. Bu noktada kişinin fiziksel durumu değerlendirilir ve gerekli tetkikler yapılır.
 • Duygusal tarih: Tanı için duygusal tarih toplanabilir. Kişinin yaşadığı duygusal ve düşünsel durumlar, yaşadığı stres düzeyi ve diğer faktörler değerlendirilir.

Bu yöntemler, kişinin durumunu değerlendirmek ve tanı koymak için kullanılabilir. Profesyoneller tarafından konması gereken tanı, kişinin durumunu ve bozukluğun nedenini belirlemede kritik bir öneme sahiptir. Tedavi sürecinin başlaması ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için de gerekli yolun belirlenmesine olanak sağlar.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Pek çok durum, anhedoni için bir risk faktörü olarak değerlendirilebilir. En sık görülen risk faktörleri için aşağıda yer alan listeye göz atabilirsiniz.

 • Psikolojik hastalıklar: Depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk, şizofreni ya da diğer psikolojik hastalıklar bozukluğun riskini artırabilir.
 • Stres: Yaşamın stresli olması, anhedoni belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 • Aile geçmişi: Kişinin aile geçmişinde psikolojik hastalıklar ve özellikle şizofreninin bulunması, bozukluk belirtilerinin görülmesinde etkili olabilir. Genetik faktörler, bu noktada son derece önemli bir rol oynar.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar, belirtilerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Bu ilaçlar arasında antidepresanlar, antipsikotikler ve bazı kalp ilaçları sayılabilir.
 • Fiziksel hastalıklar: Fiziksel hastalıklar, belirtilerin görülmesinde etkili bir durum olabilir. Bunlar arasında kanser, kalp ve beyin hastalıkları yer alabilir.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı: Alkol ve uyuşturucu kullanımı, anhedoni belirtilerinin görülmesine sebep olabilir. Madde bağımlılığı problemi yaşayan kişilerin bu bozukluğa sahip olma riski diğer insanlara oranla daha fazladır.
 • Travma: Kişinin yaşadığı travmalar, belirtilerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Yukarıda yer alan faktörler, anhedoni riskini artırabilen durumlar arasında yer alır. Kişinin durumunu değerlendirmek ve gerekli tedaviyi belirleyebilmek için mutlaka alanında uzman bir profesyonele danışılması gerekir.

Önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/cinsel-kimlik-ve-yonelim/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Çift Terapisti & Cinsel Terapist
Mert BERBER

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Çift Terapisti & Cinsel Terapist
Mert BERBER

İçerikler