Ayrılık Anksiyetesi Geleceğinizi Nasıl Etkiler?

Ayrılık Anksiyetesi Geleceğinizi Nasıl Etkiler?

Psikolojik problemler günlük hayatın içine kanalize olduğunda kişi hayatını idame ettirmekte güçlük çeker. Gün içerisinde basit kararlar almakta ya da yapmakla yükümlü olduğu eylemleri yapma noktasında sekteye uğrayan kişi, panik ve kaygı duyar.

Psikolojik bir problem yaşarken yeni endişeler edinmek kişiyi olumsuz bir döngüye sokar. Yetişkinlik süreci pek çok sorumluluğun bir arada alındığı ve hayatın tüm yanlarıyla birlikte idame edildiği bir süreçtir. Bu süreçte kişi karşı karşıya kaldığı problemi fark etmekte ve ona ilgili müdahaleyi göstermekte gecikebilir. Mutlu Yaşam yetişkinlikte psikolog desteğinin öneminin farkındadır ve uzman ekibiyle yetişkinler için psikolog desteği sunar.

Yetişkinlikte sık karşılaşılan psikolojik problemlerden biri ayrılık anksiyetesidir. Bireyin anne, baba, sevgili, yakın arkadaş gibi yakın çevresinden birine normal ve sağlıklı olmayan şekilde bağlanması ve bağlandığı kişiden ayrılma düşüncesi sebebiyle yoğun stres, kaygı ve korku yaşaması ayrılma kaygısı bozukluğu ya da ayrılma anksiyetesi olarak tanımlanır. Ayrılık kaygısı bozukluğu çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla görülür.

Çocuklarda sekiz aydan sonra görülebilen bu bozukluk, okula gitmek istememek, bahane üretmek gibi çeşitli davranış türlerinin oluşmasına sebep olabilir. Bazı kişilerde çocuklukta başlayan ayrılık kaygısı bozukluğunun yetişkinlik sürecine kadar uzayabilir. Yetişkinlikte meydana gelen ayrılık kaygısı bozukluğu çoğunlukla istenmeyen bir olayın gerçekleşmesinden sonra görülür.

Günlük yaşamdaki tutumlarınıza ayrılık kaygısı bozukluğundan kaynaklanan davranışlar eklendiğinde iletişimleriniz hasar alabilir. Hayatınızın gelecek dönemlerinde çeşitli sosyal zorluklar yaşayabilirsiniz. Online psikolog desteği alarak kaygı bozukluğunun hayatınızdaki etkilerini minimum düzeye indirebilirsiniz.

Ayrılık Anksiyetesinin Nedenleri Nelerdir?

Ayrılık kaygısı bozukluğunun ebeveyn tutumları, travmatik olaylar, çevresel faktörler gibi tetikleyicileri bulunur. Ölüm, ayrılık, hastalık, taciz, kaza, şiddet gibi travmatik olaylar kişinin psikolojini olumsuz yönde etkiler ve hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde ayrılık anksiyetesi yaşamasına neden olabilir. Travmatik olaylar yaşayan kişiler çevreye daha bağımlı hale gelir.

Örneğin; annesi vefat etmiş bir çocuk babasına yoğun bir bağlılık besler ve şiddetli bir kaybetme korkusu yaşar. Sevgilisi tarafından terk edilen bir kişinin bir sonraki ilişkisinde ayrılma kaygısı bozukluğundan kaynaklı olarak daha çok bağlanması muhtemeldir. Ayrılma kaygısı bozukluğunun meydana gelmesinde ebeveyn tutumları da çok etkilidir.

Aşırı korumacı davranan ve çocuklarını kendine bağımlı bir halde yetiştiren anne babaların çocuklarında ayrılık kaygısı bozukluğu sıklıkla görülür. Bireyin çocukluk ve gelişme çağlarında ailesinden ya da sosyal çevresinden gördüğü aşağılayıcı, alaycı tavırlar da ayrılık kaygısı bozukluğuna sebep olabilir. Okul hayatında zorbalığa uğrayan, arkadaşları ya da akrabaları tarafından hareketleri veya dış görünüşü ile dalga geçilen kişiler yoğun olarak ayrılık anksiyetesi yaşayabilirler.

Özellikle anne babalarına bağlanırlar ve onlardan ayrılma düşüncesinden aşırı derecede korkarlar. Kişinin halihazırda bir psikolojik probleminin olması da yakınları ile olan bağının artmasına ve ayrılık anksiyetesi geliştirmesine sebep olabilir. Örneğin; depresyondaki bir kişi kendisine destek olan insanlardan ayrılmaya korkar ve yoğun bir stres yaşar.

Hayatınızdaki herhangi birine karşı ayrılma düşüncesinin bile korkutucu geldiğini hissediyorsanız Mutlu Yaşam’ın online psikolog desteğine başvurabilir, yaşadığınız süreci anlamlandırarak çözüm yollarını keşfedebilirsiniz.

Ayrılık Anksiyetesi Nasıl Aşılır?

Ayrılık anksiyetesi pek çok farklı yol ile tedavi edilebilir. Tedavinin belirlenmesi ve bir yol izlenmesi için ilk olarak bu bozukluğu yaşayan kişinin yaşına bakılmalıdır. Ayrılık kaygısını yaşayan bir çocuksa ilk etapta anne babaya konu ile ilgili yeterli bilgiyi vermek gerekir.

Ayrılık kaygısına sebep olan şey anne babanın tavrıysa, sebep olan tavırların düzeltilmesi için çeşitli tavsiyelerde bulunulabilir. Anne babalar bu aşamada sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Uzmanlar çocuğun bağımlı bir şekilde yetişmemesi için aile üyelerinden çocuğa birey olarak davranmalarını bekler.

Yaşına uygun olan aktiviteleri tek başına yapmasının daha doğru olduğunu vurgularlar. Ayrılık kaygısı bozukluğu psikoterapi yöntemleriyle aşılabilir. Uzman desteği ile bilişsel davranışçı terapi, aile terapisi, oyun terapisi, EMDR terapisi gibi yöntemlere başvurulabilir.

Ayrılık anksiyetesini aşmanın bir yolu da ilaç tedavisine başvurmaktır. Çoğunlukla yetişkinlerde tercih edilen ilaç tedavisi gerekli hallerde çocuklara da uygulanabilir. Ayrılık kaygısı bozukluğu kaygı veren ve yoğun strese sebep olan bir rahatsızlık olduğundan duygu düzenleyici ve kaygı giderici ilaçlar kullanılabilir.

Mutlu Yaşam’ın uzman kadrosuyla psikolojik problemlerinizi fark edebilir ve online terapi süreciyle aşabilirsiniz.

Yetişkinlerde Ayrılık Anksiyetesi Nasıl Geçer?

Yetişkinlik sürecinde kişinin odağı pek çok farklı noktaya dağılır. Bu sebeple psikolojik problemleri başlangıç aşamasında fark etmek güçleşir. Olağan dışı bir his ya da düşünceyle uzun süreler baş başa kaldığınızı düşünüyorsanız bir psikologla iletişime geçebilirsiniz.

Ayrılık kaygısı taşıdığınızı düşünüyorsanız terapi yöntemleriyle bu süreci katlanabilir bir düzeye indirgeyebilirsiniz. Ayrıca, ayrılık anksiyetesini aşmak için yetişkinler grup terapilerine dahil olabilir ya da kendileri gibi ayrılık kaygısı bozukluğu yaşayan kişilerle bir araya gelebilirler.

Bunun yanı sıra nefes egzersizleri, meditasyon ve yogaya yönelerek kaygıdan uzak kalma sürelerini uzatabilirler. Profesyonel ekibiyle Mutlu Yaşam ile birlikte kaygı bozukluğu hayatınızın tamamına yayılmadan önüne geçebilirsiniz.

Ayrılık Kaygı Bozukluğu Risk Faktörleri

Çocuk olmak, kadın olmak, aile üyelerinden ya da yakın çevreden birini kaybetmek, çocukluk sürecinde fiziksel ya da duygusal istismara uğramak ayrılık kaygısı bozukluğunu oluşturan risk faktörleri olarak sıralanabilir.

Ayrıca, obsesif kompülsif bozukluğa sahip bireylerde ayrılma kaygı bozukluğu görülme ihtimali diğer insanlara oranla daha fazladır. Boşanma ya da çocuğunun evden gitmesi gibi büyük değişiklikler yaşayan kişilerde yetişkinlere has ayrılık anksiyetesi meydana gelebilir.

Bu bozukluğu yaşayan bireylerde panik bozukluklar, sosyal kaygı bozuklukları, dışarı çıkma korkusu gibi çeşitli psikolojik hastalıklar da görülebilir.

Ayrılık Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Her psikolojik rahatsızlık için yaşanan durumun bir rahatsızlık olduğuna işaret eden bir dizi belirti vardır. Ayrılık anksiyetesine dair belirtileri fark ettiğinizde en yakın psikoloji kliniğine başvurmalısınız.

Mutlu Yaşam’ın online psikolog desteği ile mesafelerden bağımsız terapi alabilirsiniz. Peki, ayrılık kaygısı bozukluğu belirtileri nelerdir?

  • Bu bozukluğu yaşayan kişi evinden ya da bağlandığı kişiden ayrılmayı düşündüğünde veya deneyimlediğinde devamlı ve yoğun stres yaşar.
  • Bağlanılan kişinin başına gelebilecek kaza, yaralanma, hastalık, ölüm gibi durumların ihtimallerini sık sık düşünür ve bu düşüncelerden kaynaklı olarak çok şiddetli bir endişe duyar.
  • Kişi bağlandığı kişi ile ayrıldığı türlü olasılıkları sıklıkla düşünür. Hastalanma, kaza geçirme gibi ihtimallerin yanı sıra kaçırılma gibi aşırı sayılabilecek ihtimaller de bu bozukluğu yaşayan kişiyi tedirgin eder.
  • Kişi, yaşadığı korku ve kaygı doğrultusunda evden çıkmayı reddeder. Okul ya da işe gitmek konusunda isteksiz davranır.
  • Kişi, bağlandığı kişiden ayrı bir alanda uyumayı reddeder. Aynı evde ya da aynı odada uyumak için ısrarcı olabilir.
  • Bu kişiler ayrılık ile ilgili çeşitli kabuslar görebilir.

Tüm psikolojik ve davranışsal durumların yanı sıra kişi fiziksel belirtiler de gösterebilir. Kişi, bağlandığı kişiden ayrılmak zorunda kaldığında baş ve karın ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi çeşitli belirtiler gösterebilir. Zaman içerisinde hayat kalitesi düşebilir ve sağlıklı iletişim kurma konusunda zorluk çekilebilir.

Önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/anksiyete-ve-panik-atak-farki-nelerdir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler