Breadcrumbing Manipülasyonu Nedir?

Breadcrumbing Manipülasyonu Nedir?

Sosyal medya dilinin yaygınlaşması zaman içinde pek çok psikolojik rahatsızlığın da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durum bireylerin hem psikolojik açıdan zarar görmesini sağlarken hem de içinde bulundukları garip durum hakkında herhangi bir fikirlerinin olmamasına neden olabilir. Sosyal medyada kullanılan ve yeni neslin aşk dili olarak adlandırılan kelimelerden biri olan breadcrumbing de bunlardan biridir. Peki, breadcrumbing ne demek?

Breadcrumbing, Türkçe olarak ‘ekmek kırıntısı’ anlamına gelen bir kelimedir. Kişinin karşısındaki bireye ilgi göstermesi ancak bu duyguların yeterli seviyede olmamasını ifade eder. Ufak ufak gösterilen ilgi, bireyin aşka olan inancının ve umutlarının kırılmamasını sağlarken iletişiminse ‘ilişki’ boyutuna ulaşamamasına neden olur. Taraflardan birinin diğerine yetersiz ilgi göstermesi ancak tamamen de kaybetmek istememesine breadcrumbing manipülasyonu adı verilir.

Breadcrumbing Taktiği Nedir?

Manipülatif kişilik bozukluğuyla yakından ilgisi olan durum, bireylerin karşısındaki kişiye dengesiz tavırlar sergilemesine dayanan bir ilişki türünü ifade edebilir. Bu taktiği uygulayan kişilerin gösterdiği ilk davranış karşısındaki bireye ‘sevgi kırıntısı’ sunmasıdır. Ara ara verilen sevgi, bireyin ilişkiye dair umudunu yeşerttiği için manipülasyona neden olur.

Breadcrumbing taktiğinde birey belirsiz mesajlar gönderebilir. Aralıklı iletişimler kurar ve ilişkinin kopma tehlikesi yaşadığı anlarda flörtöz davranışlar sergiler. Karşısındaki kişinin umut-hayal kırıklığı ikilisini yaşamasına neden olan bireyler, sağlıksız bir ilişki dinamiğinin ortaya çıkmasını da sağlarlar.

Breadcrumbing Belirtileri Nelerdir?

Breadcrumbing Belirtileri Nelerdir?

İlişkide manipülasyonla karşı karşıya kalmak her zaman breadcrumbinge uğramak anlamına gelmeyebilir. Bazı ilişkiler, dinamikleri gereğince az ya da çok manipülasyon içerebilir. Bu nedenle aradaki farkı anlamak ve yeni nesil ilişki terimlerini iyi bir şekilde analiz edebilmek adına breadcrumbing belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Breadcrumbing yapan erkek ve kadınlarda görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu taktiği uygulayan bireyler genellikle tutarsız iletişim sergilerler. İlişkide karşı taraftan bir gün yoğun ilgi görüp diğer günlerde ilgisizlikle karşılaşıyorsanız manipüle ediliyor olabilirsiniz.
  • Manipülasyona uğradığınızı gösteren bir diğer belirti ise belirsiz mesajlar almanız olabilir. İçeriği belli olmayan dengesiz mesajlar alıyorsanız ve anlık olarak değişen bir ruh haliyle karşı karşıyaysanız manipülasyona uğruyor olabilirsiniz.
  • İlişki içinde olduğunuz kişiyle ‘zaman aralıklarıyla’ görüşüyor olmanız ve buluşmaların sürekli ertelenmesi de söz konusu manipülasyonun belirtileri arasında bulunur. Yüz yüze görüşmelerin son derece nadir gerçekleştirilmesi aradaki iletişimin ‘ilişkiye’ dönüşmemesi için olabilir.
  • Yüzeysel olarak iletişim kurmak da bireylerin ilişkiye olan inancının azalmasına neden olabilir. Bu tür bir manipülasyonla karşılaşan bireyler sosyal medyada ilgiye boğulsalar da yüz yüze son derece umursamaz davranışlara maruz kalabilirler.

Breadcrumbing Nasıl Yapılır?

Ekmek kırıntısı anlamına gelen manipülasyonun amacı gereğince kişinin karşısındaki bireyi arada bırakması üzerine kurulu bir manipülasyon türüdür. Bu tür bir manipülasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için karşı tarafın ilişkiye olan inancını yitirecek davranışlardan kaçınmak gerekir. Ara sıra yoğun ilgi göstermek bu tür bir manpülasyonun olmazsa olmazları arasında bulunur. Karşı tarafı ilişkide tutmak adına gerçekleştirilen bu hareket, bireyin hem kafasının hem de duygularının karışmasına neden olur.

Tutarsız bir iletişim de kişinin arafta kalmasına neden olabilir. Breadcrumbing manipülasyonu gerçekleştirmek için buluşma önerilerini geçiştirmek, ertelemek ve iletişimi sosyal medya üzerinden yürütmek de etkili olabilir. Zaman zaman flörtöz davranışlar gerçekleştirerek karşıdaki kişinin kendini özel hissetmesini sağlamak da manpilasyona yardımcı olabilir. Kişinin bu davranışları sergilemesi ya da gerçekleştirme isteği duyması ise psikolojik bir rahatsızlığın işareti olabilir.

Neden Breadcrumbing Yapılır?

Lovebombing ve diğer tüm manipülasyon yöntemleri gibi breadcrumbing’in de çeşitli nedenlerden dolayı yapıldığı söylenebilir. Bireylerin kendini daha iyi hissetme istekleri, narsistlik ya da duygu durumunu yönetmeyi istemeleri temel sebepler arasında görülür. İlişkisinde söz konusu durumun belirtilerini gören bireylerin karşısındaki insanın neden bunu yaptığını anlamaları oldukça zor olabilir. Temel sebepler şu şekilde sıralanabilir:

  • İlişki durumun başrolü olmayı seçen bireyin ilgi ve onay arayışı olabilir. Karşısındaki kişinin dikkatini çekmek isteyenler bireylerde duygusal güvence isteği bulunabilir. Kişi karşısındaki bireyi manipülasyona uğratarak kendini daha değerli hissedebilir.
  • Bireyin karşısındaki kişiyi kendine bağlama isteği de bu duruma yol açabilir. İlişki içinde olmayı istemeyen kişiler kopuk bir bağlılık ile iletişimi sürdürmek isteyebilirler. Herhangi bir ilişki sorumluluğu taşımayacak olmaları da bu durumu daha cazip hale getirebilir.
  • Bazi bireyler özel hayatlarında oldukça yalnızlardır. Bu durum zaman içinde sıkılmalarına ve eğlence aramalarına neden olur. Boşluk hissini doldurmak adına karşısındaki bireyi manipüle etmeyi seçebilirler.
  • Kişinin güç arzusu duyması da karşısındaki kişiyi manipüle etmesine neden olabilir. Kontrol ve manipülasyon isteğiyle gerçekleştirilen davranışlar zaman içinde daha güçlü hissetmelerine neden olabilir. Söz konusu sürecin de son derece sağlıksız olduğunu söylemek mümkündür.

Breadcrumbing ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hem bu psikolojik rahatsızlığa sahip olanlar hem de manipüle edilenler için breadcrumbing sendromu son derece tehlikeli bir durumdur. Kişinin zaman içinde hem karşısındakine hem de kendine psikolojik açıdan zarar vermesine neden olur. Bu nedenle hem sendromu taşıyan hem de etilenen bireylerin durumla başa çıkmanın yolunu bilmeleri son derece önemlidir.

Ghost taktiği gerçekleştiren bireylerin bu sendromu taşıdıklarını fark etmeleri halinde temelde yatan isteği göz önüne getirmeleri gerekir. İlgi ya da güç isteği gibi temel sebebe karar vermek duruma müdahale etmek için son derece önemlidir. Temelde yatan problemi tespit etmek bazı durumlarda kendi başına mümkün olmayabilir. Kişinin bu aşamada psikolojik danışmanlık alması önerilir. Psikolog desteği alarak sorunların üzerine gidebilir ve ilişkinizdeki problemin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum sürecin daha az sancılı geçmesi adına da son derece önemlidir. Dilerseniz Mutlu Yaşam üzerinden online terapi alabilir ve bu manipülasyonun ortadan kalkma sürecinin hızlanmasına karkıda bulunabilirsiniz.

Breadcrumbing ve Gaslighting Farkları Nelerdir?

Günümüz ilişkilerinde breadcrumbing ve gaslighting arasında uygulama yöntemleri, belirtileri ve tanımlarından kaynaklanan pek çok fark bulunur. Bu farklar arasında ilk sırada tanımlarından bahsedilebilir.

Terim Tanım Etkileri Temel Unsurlar
Breadcrumbing Kişinin az az verdiği ilgiyle karşısındaki bireyi kendisine bağlaması. Amacı, karşı tarafın iletişimi bitirmesini önlemek ancak herhangi bir ilişkiye başlamamaktır. Karşı taraf sürekli olarak belirsizlikle karşılaşır. Tutarsız iletişim.
Gaslighting Karşıdaki kişinin gerçeklik algısını yitirmesini sağlamak üzerine kuruludur. Yalan ve çarpıtma stashing gibi gaslightingin de olmazsa olmazlarıdır. Kişinin gerçeklikten tamamen kopmasına ve çeşitli travmalar yaşamasına neden olabilir. Yalan içerir.

Breadcrumbing’e Uğradığınızı Gösteren Örnekler

Manipülasyonun şiddeti ve belirtileri farklı olabilir. Bu nedenle bireylerin süreci psikolojik destek alarak yürütmeleri son derece önemlidir. Fakat genel bir değerlendirmeyle ilişkide olduğunuzu düşündüğünüz kişi sizi sık sık ilgisiz bırakıyorsa, tek taraflı bir iletişim varsa, ani yükseliş ve düşüşler yaşıyorsanız ya da yüzeysel bir iletişim kurduğunuzu hissediyorsanız breadcrumbinge uğruyor olabilirsiniz. Bu durumu göz önünde bulundurarak psikolojik yardım alabilirsiniz. Mutlu Yaşam’ın sunduğu hizmetlerden yararlanarak online terapiyle maruz kaldığınız bu olumsuz durumun etkilerinden kurtulmayı seçebilirsiniz. Bu sayede daha az hasar alabilir ve ciddi psikolojik problemlerin önünü kesebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/modern-cagin-ask-dili-yeni-nesil-iliski-terimleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler