Erotomani Nedir?

Erotomani Nedir?

Erotomani en kısa tabiriyle; herkes bana aşık sendromudur. Karşılıksız aşk ya da platonik aşk olarak bilinir. Halk arasında eros hastalığı olarak da isimlendirilir. Bir kişinin kendisine yoğun bir şekilde aşık olduğunu düşündüren nadir bir zihin hastalığıdır. Bu kişiler genellikle varlıklı, yüksek statülü veya ünlü kişilerdir. Ayrıca diğer insanlar ya da çevresinde tanıdıkları da olabilir. Bu konu hakkında birçok izlemeye değer film de çekilmiştir. Sizler için bu psikolojik rahatsızlığı araştırdık ve nasıl tedavi edilir gibi sorulara yanıtlar aradık.

Gerçekliğe dayanmayan, paranoyak bir şekilde bir kişi tarafından sevildiği fikrine kaptıran bu sendrom, yanlış inanç olarak kabul edilir. Kadınlarda, erkeklere göre daha yaygın bir hastalıktır. Kendisine aşık olduğu konusunda gerçekliğe dayanan hiçbir kanıt olmamasına rağmen, kişinin bu inancından vazgeçmesi çok zordur. Erotomani sendromuna sahip olan birey, gizli hayranlarından mesaj geldiğini düşünür. Fakat bu durumu kanıtlayacak hiçbir şey ortada yoktur. Bu hastalık aniden başlayabilir ve kronik olarak devam edebilir.

Erotomani Belirtileri Nelerdir?

Erotomani sendromunun ana belirtisi, bir kişinin kendisine takıntılı ve derin bir şekilde aşık olduğuna inanmasıdır. Bu kişinin sevgisine dair hiçbir kanıt yoktur. Hatta söz konusu kişinin, bu sendroma sahip bireyden haberi bile olmayabilir. Sürekli söz konusu kişiden bahseden birey, o kişiyle iletişim kurmaya ve buluşmaya takıntılı olur. Aşk hastalığının yaygın semptomları şunları içerir:

 • Karşı cinsle ilgili hayaller kurmak
 • Kurulan hayalleri gerçek gibi yaşamak
 • Ünlü biri tarafından sevildiğine inanmak
 • Söz konusu kişiyle temas kurmaya çalışmak, sürekli takip etmek
 • Yaşanmamış olaylara inanma ve yaşanmış gibi anlatmak
 • Gerçekleri yok saymak
 • Kıskançlık hissi

Ayrıca bu sendroma sahip birey, söz konusu kişiyi ve çevresini taciz edebilir. Kendisi ve aşığı arasına girdiğini düşünen kişilere karşı şiddet eğiliminde olabilir. Bu yüzden de kanuni bir yaptırım ile karşıya karşıya gelebilir. Kadınlarda daha fazla görülen bir hastalık olsa da, erkek vakalarda tehdit ve taciz gibi davranışlar daha fazla görülür.

Erotomani Neden Olur?

Bu sendrom birkaç saat veya gün sürebilir. Fakat bunun altında farklı bir sağlık problemi varsa çok uzun süre devam edebilir. Nadir durumlarda sonucu ölüme kadar gidecek seviyelere çıkabilir. Bu rahatsızlık genellikle bipolar bozukluk ile ilişkilendirilir. Bipolar bozuklukla ilgili daha fazla bilgi almak için https://www.mutluyasam.com.tr/bipolar-bozukluk-duygudurum-bozuklugu/ linkindeki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca birçok farklı nedenle de birlikte incelenir. Bunlar:

 • Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı
 • Takıntılar
 • Şizofreni
 • Beyin Tümörü
 • Ruh sağlığı bozukluğu
 • Kişilik bozukluğu
 • Kontrolsüz antidepresan kullanımı
 • Dengesiz beslenme
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktiflik

Ayrıca bu sendroma genetik etkenler de sebep olabilir. Hastalığın tespit edildiği kişiler genel olarak asosyal ve mesleki hayatlarında başarısız kişilerdir. Erotomani belirtilerine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, tehlikeli sonuçlara yol açmadan tıbbi yardım almanız ve terapiye başvurmanız gerekir. Online terapi hizmetleri, kişinin yaşadığı problemi aşmasına yardımcı olur.

Erotomani Hastalığında Kimler Risk Altındadır?

Araştırmalara göre bu sendrom, karşı taraf ile temasın hiç yaşanmadığı durumlarda kendini gösterir. Erotomanik birey, mesleki açıdan başarısız ve sosyal yaşantısı sınırlıdır. Bu kişiler, karşı tarafa olan duygularını gizlemeye çalışır. Ancak bir yandan çiçekler, hediyeler, telefon mesajları gibi farklı yollarla söz konusu kişi ile temas kurma çabaları devam eder. Ayrıca aşık olunan kişiyi zaman zaman gizlice takip eder. Elbette bu durumu takipçi tacizi ile karıştırmamak gerekir. Bu olayda, motivasyon kaynağı hezeyanlar değildir. Erotomanik bireylerde, anti sosyal kişilik özellikleri baskındır.

Genellikle ailesinde daha önce psikolojik teşhisler görüler kişilerde, bu tarz sendromlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla genleriniz, yaşam tarzınız, çevreniz ve genel zihinsel sağlığınız da bu hastalıkta rol oynar. Ek olarak, kadınlar daha duygusal olduğundan dolayı bu sendrom erkeklere oranla daha fazla görülür. Sendrom genellikle orta yaş civarında ortaya çıkar. Ancak ergenlik çağından sonra da oluşabilir.

Erotomanik Kişilerin Ortak Özellikleri

Bu sendromun oluşmasında birçok faktör rol oynar. Erotomanik kişilerin davranışları merak edilen konulardan biridir. Genellikle ünlü birinin kendilerine aşık olduğunu düşünürler. Söz konusu ünlünün röportajlarında, şarkı sözlerinde ve hatta film repliklerinde kendilerine gönderilen gizli mesajlar olduğuna inanırlar. Ayrıca bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, söz konusu kişinin kendilerine açılmamasını ‘çekinme’ olarak değerlendirir. Erotomanik kişilerin diğer ortak özellikleri ise şunlardır:

 • Kendine güvensizlik
 • Yalnızlık hissi
 • Reddedilme hissi
 • Sosyal izolasyon
 • Başkalarının bakış açısını görememe

Erotomani sendromuna sahip kişiler, herhangi birine karşı riskli veya saldırgan davranışlar sergileyebilir. Bu nedenle geç olmadan profesyonel bir yardım alınmalıdır. Online psikolog hizmetleri birçok konuda bireylerin problemlerini aşmasını sağlar.

Erotomani Tedavisi

Erotomani sendromu, kişilerde birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Ancak genel olarak başlangıcı anidir ve uzun bir süre devam edebilir. Bu sendrom, birincil akıl hastalığı ya da başka bir ruhsal problemin belirtisi olarak meydana gelir. Ayrıca tedavisi mümkün bir psikolojik sorundur. Fakat oldukça zor bir süreçtir. Çünkü, bireyin düşüncelerinin doğru olmadığını görmesi oldukça zordur.

Çok az kişi bu hastalığın kendinde olduğunu kabul eder ve kendi isteği ile tedaviye başlar. Hastanın ihtiyaçlarına göre tedavi süreci düzenlenir. Tedavide ilk öncelik, bireyin sosyal yaşamını sürdürmek ve dengesiz davranış riskini en aza indirmektir. Bu sendroma sahip kişilere uygun psikoterapi ile birlikte dahil edilebilir. Böylece süreç daha etkin ve işlevsel gerçekleşir. Tedavi süreci sonunda hasta bu sendromdan kurtulur. Ek olarak, yeme bozukluğu, bipolar, uyuşturucu veya alkol bağımlılığı gibi altta yatan başka bir problem varsa ilave tedavi yöntemleri uygulanır. Bazı durumlarda hastaya, sosyal beceri eğitimi verilir.

Erotomani Sendromu Hakkında Merak Edilenler

Karşılıksız aşk olarak nitelendirilen bu sendrom hakkında birçok merak edilen soru vardır. Bu soruların cevaplarını sizin için paylaştık. İşte en çok merak edilen o sorular…

·Erotomani Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Erotomani sendromu hakkında merak edilen konulardan bir tanesi tedavi edilmezse ne gibi sonuçlar doğuracağıdır. Bu sendrom tedavi edilmezse, hem psikolojik hem de fiziksel açıdan oldukça yaralayıcı olabilir. Bireyde zaman geçtikçe belirtiler artar ve paranoya ya da şizofreniye sebep olabilir. Ayrıca kişilerin gerçeklik algısı bozulmaya başlar ve aşkına karşılık bulamadığına inanır. Bu durum karşı tarafa da rahatsızlık verici olabilir. Hatta taciz ve şiddet gibi birçok istenmeyen olaylar ortaya çıkabilir. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmelidir. Mutlu Yaşam online terapi hizmetleri aracılığı ile hastalığın son bulmasına yardımcı olur.

·Erotomanik Hezeyan Nedir?

Bu sendroma sahip kişi, kendisinin delice sevildiğini düşünür. Söz konusu kişinin de bu duyguları bazı nedenlerden dolayı açıklayamadığını ve başka yollar ile ima ettiğine inanır. Aşığının kendisiyle gizlice iletişim kurduğu ile ilgili güçlü bir inanışı vardır. Dolayısıyla, aşkının yalan olduğuna dair söylenen hiçbir şeyi kabul etmez. Erotomanik hezeyan da bu sendroma sahip kişilerin, gerçeklik çarpışması sonucu yaşadıkları yıkımdır. Kısaca hayal kırıklığıdır. Mental kavramda oluşturdukları sanrıların yıkılması sonucunda, birey bunalıma girer. Tedavisi mümkün olan bir psikolojik rahatsızlıktır ve mutlaka tıbbi bir yardıma ihtiyaç vardır.

Bir önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/ikame-cocuk-kimlere-denir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler