Evlilikte Adaptasyon Dönemi İçin Tavsiyeler

Evlilikte Adaptasyon Dönemi İçin Tavsiyeler

Evlilikle birlikte çiftler birbirlerinin fiziksel, psikolojik, ekonomik ve sosyal gereksinimlerini karşılama vaadinde bulunur. Evliliğin gerçekleşmesiyle birlikte çiftlerin birbirlerine yönelik sorumlulukları ve beklentileri artar. Evlilik hayatı pek çok bakımdan çiftin yaşamını değiştirir. Bu değişimlere uyum sağlamak ilk günlerde hem kadınlar hem de erkekler için zordur.

Evlilikte özellikle ilk yıl önemli bir geçiş sürecidir. Bu süreçte çiftler birlikte nasıl bir hayat geçireceklerini anlamış olurlar. Nitekim evliliğin ilk yılları çiftlerin sonraki yaşamları hakkında önemli ipuçları sağlar. Evlilikte adaptasyon dönemi olarak bilinen bu dönemde çiftler empati kurma, sorun çözme, zorluklarla mücadele etme gibi konularda birbirlerini değerlendirirler. Adaptasyon dönemini başarılı şekilde geçiren çiftler mutlu bir evlilik hayatı yaşar. Peki bu dönemi başarılı şekilde geçirmek için nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda evlilikte adaptasyon dönemini kısaca ele alacağız ve konuya ilişkin bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Evlilikte Adaptasyon Dönemi Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse evlilikte adaptasyon dönemi, hayatını birleştiren çiftlerin evlilik ve aile hayatına uyum sağlamak için geçirdikleri dönemdir. Doğada tüm canlılar, bulundukları çevreye uyum sağlamak için kendilerini doğal olarak hazırlar. Fakat insanın sosyal bir varlık olması, hayatındaki değişimlere uyum sağlama sürecini daha karmaşık hale getirir. Nitekim evlenmeye karar veren çiftlerin hayatındaki değişimler bu kararın hemen ardından başlar. Hayatını birleştiren çiftler artık birbirlerinin fiziksel, psikolojik, ekonomik ve sosyal gereksinimlerini karşılama yükümlülüğünü üstlenmiştir. Evlilikte adaptasyon dönemi bu yükümlülüklerin doğru, etkin ve sağlıklı şekilde karşılanması için gerekli uyum sürecidir. Bu süreçte ailelerin de yerine getirmesi gereken bazı sorumluluklar vardır.

Evlilik için iyi bir hazırlık süreci geçiren çiftler, mutlu bir evliliğe çok daha yakındır. Bununla birlikte ani verilen evlilik kararları adaptasyon süreçlerinde ciddi zorlukları beraberinde getirir. Evlenen çift ve aileleri arasında sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklar varsa bu durum adaptasyon sürecini zorlaştırır. Erken yaşta yapılan evlilikler de zihinsel olgunluk tam olarak oluşmadığı için adaptasyonu zorlaştırır. Evinden, ailesinden ayrılmaya henüz hazır olmayan bir kişi, evliliğe daha zor uyum sağlar. Evlilikte cinsel hayat da bu bağlamda önemli bir konudur. Adaptasyon döneminde çiftler birbirlerinin cinsel beklenti ve davranış şekillerini anlar, uyumlu davranış şekilleri geliştirmeye çalışırlar.

Evlilikte Adaptasyon Dönemi Niçin Önemlidir?

Evlilik ve aile hayatının sağlıklı şekilde devam edebilmesi için evlilikte adaptasyon dönemi çok önemlidir. Evliliğin ilk yılları, çiftlerin birbirlerini doğru anlama ve değerlendirmede çeşitli güçlükler yaşadıkları bir dönemdir. Bu nedenle adaptasyon sürecini başarılı şekilde tamamlamak için çiftlerin birbirleriyle iletişimini canlı ve güçlü tutmaları gerekir. İyi bir adaptasyon sürecinde çiftler, evlilikle ilgili başarısızlık korkusunu aşarlar. Kabul görmeme ve hayal kırıklığı yaşama endişesinden kurtulurlar. Evliliğin ilk yılları böylelikle daha mutlu geçer. Sonraki süreç de sağlıklı ve mutlu bir şekilde ilerler.

Evlilikte Adaptasyon Dönemi Ne Kadar Sürer?

Bu konuda net bir şey söylemek zordur. Ancak genel olarak evliliğin ilk yılı adaptasyon dönemi içindedir. Bazı çiftlerin adaptasyon dönemi ilk iki yıl boyunca devam eder. Genel olarak baktığımızda evliliğin ilk yılları adaptasyon dönemini ifade eder. Evlilikte ilk yıl sorunları ile etkin şekilde baş eden çiftler mutlu bir evlilik hayatı geçirir.

Evlilikte Adaptasyon Dönemi İçin Tavsiyeler Nelerdir?

Yazımızın bu kısmında konuya ilişkin kısaca bazı tavsiyelerde bulunacağız. Evlilikte adaptasyon dönemini başarılı şekilde geçirmek isteyenler bu tavsiyelerin faydasını mutlaka görecektir.

  • Eşinizle iletişiminizi hiçbir zaman kesmemelisiniz.

Evlilikte adaptasyon konusunda her şeyden önce eşinizle iletişiminizi her zaman canlı ve güçlü tutmalısınız. Hiçbir zaman küsme davranışı göstermemelisiniz. Eşlerin bu tür davranışları adaptasyon sürecini zorlaştırır. İletişim sırasında stres yaratan cümle ve kalıplardan da uzak durmalısınız. Örneğin “Hep böyle yapıyorsun”, “Beni anlamıyorsun”, “Bana değer vermiyorsun” türünden cümleler adaptasyonu zorlaştırır.

  • Sorunların esas nedenlerini bulmalısınız.

Her evlilikte ilk yıllar zor geçer. Bu süreçte eşinizle birçok konuda farklı düşünmeniz mümkündür. Bu farklılıklar nedeniyle bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak sorunların esas nedenlerini bulur ve çözüm geliştirirseniz adaptasyon süreci sağlıklı şekilde ilerler. Bunu yapmak yerine sorunlara başka gerekçeler üretmemelisiniz.

  • Adaptasyon sürecinde sabırlı olmalısınız.

Çiftlerin adaptasyon sürecini tamamlamaları konusunda kesin bir süreden bahsedemeyiz. Eşinizin evlilik hayatına uyum sağlaması için acele etmemelisiniz. Bu süreçte hiçbir zaman eşinizi ve kendinizi suçlayıcı bir dil kullanmamalısınız. Eşiniz eleştiriden hoşlanmıyorsa şikayetlerinizi eleştiri şeklinde değil, düşünce alışverişi şeklinde ifade etmeniz faydalı olur.

  • Eşiniz hemen öfkeleniyorsa sakinleşmesini beklemelisiniz. 

Öfke kontrolü konusunda çiftlerin birbirlerine yardımcı olmaları adaptasyon sürecinde başarıyı arttırır. Bu konuda yetersiz kaldığınızı düşünüyorsanız eşinizden yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Eşinizin küçük şeylere bile fazlaca öfkelendiğini gördüğünüzde ise üzerine kesinlikle gitmemelisiniz. Sakinleştiği zaman sorunları çok daha sağlıklı şekilde değerlendirebilirsiniz.

  • Adaptasyon sürecine ailelerin de aktif katılımı gerekir.

Evlilikte adaptasyon süreci yalnızca evlenen çiftleri değil, aynı zamanda aileleri de kapsar. Nitekim mutlu bir evlilik için ailelerin de birbirlerini tanımaları ve uyumlu davranışlar geliştirmeleri gerekir. Aileler yeterince iyi bir iletişim dili kuramıyorsa birlikte keyifli vakit geçirebilecekleri etkinlikler düzenlemek faydalı olur. Örneğin birlikte yemek yemek, pikniğe gitmek gibi etkinlikler aileleri birbirlerine yaklaştırır.

  • Eşinizle ilgili sorunları öncelikle eşinizle çözmeye çalışmalısınız.

Evlilikte adaptasyonu zorlaştıran konulardan biri, ailelerin sorunlara yanlış ve gereksiz müdahaleleridir. Eşinizle yaşadığınız sorunları ailenizle paylaşırken buna dikkat etmelisiniz. Sorunlarınızı paylaşacağınız kişi, size ve eşinize objektif bir gözle bakabilmeli. Aksi durumda ne yazık ki sorunlar giderek büyür. Evlilikte karşılıklı saygı ve mahremiyeti korumak iki taraf için de ortak bir sorumluluktur.

  • Eşinizin görüş ve düşüncelerine değer vermelisiniz.

Mutlu bir evlilik için eşlerin birbirlerinin görüş ve düşüncelerine değer vermesi çok önemlidir. Örneğin eşya ve mobilya seçimi, ev ve bahçe dekorasyonu gibi konularda mutlaka eşinize fikrini sormalısınız. Eşinizi mutsuz eden bir konuda ısrarcı olmamalısınız. Bunun yerine ortak çözüm yolları geliştirebilirsiniz. Eşinizin sizden habersiz misafir çağırmak, organizasyon yapmak gibi davranışları varsa şikayetlerinizi yapıcı bir dille aktarmalısınız.

  • Cinsel hayatla ilgili deneyimler özel bir farkındalık gerektirir.

Evlilikte adaptasyon dönemi içinde en önemli konulardan biri de cinsel hayattır. Bu bağlamda örneğin eşiniz ilişkiye hazır olmayabilir. Cinsel hayatla ilgili kötü deneyimler, çekingen kişilik özellikleri gibi birçok nedenle yeni evlilerde cinsel hayat zorlu bir süreci beraberinde getirir. Bu gibi konularda uzman psikologlardan terapi hizmeti almak sorunların daha kolay çözülmesini sağlar.

Evlilikte Adaptasyon Dönemi ve Online Terapi Hizmetleri

Fiziksel, duygusal ve yasal ilişkileri içeren evlilik kurumu, adaptasyon süreciyle sağlam temeller üzerinde yükselir. Bu süreçte çiftlerin karşılaştıkları sorunları her zaman kendi başlarına çözmeleri mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak çok faydalıdır. Psikolojik terapi yöntemlerini online kanallara taşıyan online terapi hizmetleri  bu bağlamda etkin bir çözüm yoludur. Dileyen tüm çiftler, evlilikte adaptasyon dönemi ile ilgili sorunlarını yetişkinler için psikolog hizmetleriyle online kanallar üzerinden çözüme kavuşturabilir. Nerede ve ne zaman isterseniz bu hizmetlerden yararlanabilir, evliliğinizde yolunda gitmeyen konuları düzene sokabilirsiniz.

Önceki yazımızı https://www.mutluyasam.com.tr/evlilik-oncesi-stres-sureci-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/ linkinden inceleyebilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler