hipnoz nedir

Hipnoz Nedir?

Hipnoz, Yunanca uyku anlamına gelen ‘hypnos’ kelimesinden türetilmiştir. Fakat tam anlamıyla uyku hali değildir. Uyku ile uyanık arasında kalınan bir ruh halidir. Yani bu metot sırasında birey bilincini tümüyle yitirmez. Belirli bir noktaya odaklanır, terapistin her dediğini duyar ve ayrıca kendi düşüncelerinin farkındadır. Terapi sırasında gerçeklerin farkında olan kişi, kendini rüya görüyormuş gibi hisseder. Dolayısıyla fiziksel ve zihinsel olarak rahattır.

Zihin, bilinç ve bilinçaltı olmak üzere iki bölümde incelenir. Karar veren, mantık yürüten ve değerlendiren bölüm bilinçtir. Bilinçaltı ise davranışların, deneyimlerin, alışkanlıkların, duyguların ve düşüncelerin yer aldığı bölümdür. Bu iki bölümün arasındaki sınır ise çok önemlidir. Bilinç, bilginin kabul edilmeden bilinçaltına yerleşmesini engeller.

Bu yöntem, bilginin kabul edilmesi için bilinç ve bilinçaltı arasındaki sınırı aşar. Böylece bilinçaltına telkinler eşliğinde istenilen mesajlar verilir. Bu metot, bazı ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca alışkanlıklardan kurtulma, özgüven eksikliği, cinsel sorunlar ya da alt beyinde yatanların ortaya çıkarılması için uygulanır. Ayrıca bu uygulama online terapi hizmetleri eşliğinde yapıldığında, bireyin problemleri ile başa çıkmasına yardımcı olur.

Hipnoz Mekanizması Nedir?

Bu teknikte; kişi kendi kontrolünü terapistin yetkisine bırakmalıdır. Birey bu süreçte sorgulayıcı ve eleştirel bir bakış açısı içinde olmamalıdır. Bu durum başarıyı etkiler. Davranış kontrolü 5 farklı mekanizmada sağlanır. Bunlar:

 • Telkin yöntemi
 • Mekanik bir güç uygulama
 • İlaç yöntemi
 • Ceza ve ödül yöntemi
 • İkna etme yöntemi

Bu metotta; kişilerin seçimleri, doktoruna olan güveni, ikna olması gibi birçok şartın oluşmasına ihtiyaç vardır. Bireyin uygun olup olmadığı şu şekilde belirlenir:

 • Kişi tam karşıya bakmalıdır ve başını dik tutmalıdır.
 • Kişi yukarı bakmalıdır.
 • Yukarı bakarken gözlerini kapatmalıdır.
 • Tekrar tam karşıya bakmalıdır.

Hipnoz Kaç Çeşittir?

Sıkça başvurulan 5 çeşidi vardır. Söz konusu çeşitler kişinin durumuna, uygulama alanına ve süreye göre değişkenlik gösterir. Bu çeşitler şunlardır:

1.Otohipnoz

Kişinin kimseye ihtiyaç duymadan, kendi kendine telkin verebilme ve bunları gerçekleştirme gücüne otohipnoz denir. Bu yöntem ile kişi kendini rahatlatır ve dinlendirir. İlk uygulamalar başarı göstermeyebilir. Ancak zaman içinde kolaylıkla uygulanır. Kişinin dikkatini başka bir yerde toplaması ya da televizyon seyrederken ağrısını unutması bir çeşit doğal otohipnozdur.

2.İlaçla Hipnoz

Bu tedavi yönteminin uygulanmasının bir diğer yolu da, kişiye bazı ilaçlar vermektir. Özellikle telkin yöntemi işe yaramayan hastalarda, kişinin direncini kırmak için başvurulan uygulamadır. İlaçlar ile oluşturulan bu halin, normal bir şekilde hipnotize edilen kişilerden farkı yoktur.

3.Grup Hipnozu

Adından da anlaşılacağı üzere, uygun şartlarda tek bir doktorun birden fazla kişiyi hipnotize etmesine grup hipnozu denir. Bu metodun uygulaması oldukça zordur. Çünkü her insanın karşı cevabı farklıdır. Bazı insanlar büyük bir direnç gösterirken, diğerleri telkinler karşısında kolayca etkilenir. Grup hipnozu için önceden araştırma yapılmalıdır. Bu yöntemin başarılı olması için hipnotizma olmaya yatkın kişiler bir araya getirilmelidir.

4.Sosyal Hipnoz

Bu yöntem, toplum kontrolü ve baskısı sonucu ortaya çıkmıştır. Toplum liderleri hipnotizör görevini üstlenir. Bireylerin durumlara ve olaylara toplu olarak uyumlu davranması, sosyal hipnozun en belirgin özelliğidir.

5.Kolektif Hipnoz

Kalabalık insan topluluğunun uygun şartlarda aynı anda hipnotize edilmesine denir. Grup hipnozundan en büyük farkı, insan sayısının farklı olmasıdır.

Hipnozun Dezavantajları Nelerdir?

Hipnoz, alanında uzman ve psikoterapi eğitimi almış doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde birtakım zararlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden uygulama öncesi hastanın tüm psikolojik durumu ve davranışları değerlendirme altına alınır. Daha sonra hangi hipnotize türünün uygulanacağı belirlenir. Terapi sırasında ortaya çıkabilecek dezavantajlar şunlardır:

 • İnsanlara güvensizlik artabilir.
 • Kişi kendine zarar verecek davranışlara yönelebilir.
 • Çevreye karşı zarar verici bir hale gelebilir.
 • Hastanın psikolojik sorunları daha da kötüye gidebilir.

Ayrıca kişide bazı yan etkileri meydana gelebilir. Bunlar:

 • Baş dönmesi
 • Kronik baş ağrıları
 • Göz kararması
 • Trans durumları
 • Algıda değişiklik

Bu durumlar kişiye fayda sağlamak yerine, geri dönülmesi güç hasarlara neden olur. Uzman olmayan kişilerce uygulanan her yöntem büyük sorunlara yol açar. Bu yüzden mutlaka tecrübeli ve alanında uzman doktorlara başvurulmalıdır. Ayrıca Mutlu Yaşam online terapi hizmetleri ekibiyle kişilerin sorunlarını çözme konusunda kalıcı çözümler getirir.

Hipnoz Yöntemi ile Tedavi Edilen Hastalıklar

Bu metot bilimsel bir uygulamadır ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Fiziksel rahatsızlıklarda yardımcı tedavi olarak kullanılırken, bazı durumlarda asıl tedavi yöntemi olarak kullanılır. Örnek olarak diş hekimleri, hastalarını rahatlamak için hipnoterapi yönteminden yararlanır. Genel olarak ruhsal sorunlarda, bir terapi yöntemi olarak tercih edilir. Kullanım alanları şunlardır:

 • Fobiler
 • Yeme bozuklukları
 • Panik atak
 • Stres
 • Bağımlılıklar
 • Ağrı tedavisi
 • Cinsel sorunlar
 • Psikolojik problemler
 • Çocuk hastalıkları
 • Ameliyat öncesi anestezi süreci

Online terapi hizmeti, psikolojik olarak nitelendirilen sorunların tamamında en etkili yöntem olarak kullanılır. Ayrıca birçok hastalığın iyileşme sürecine yardımcı olur.

Hipnoz Hakkında Akla Takılan Sorular

İnsanlar genellikle hipnotize edilmeyi dizi ve filmlerden dolayı yanlış bilir. Bu yöntem kişinin bilinçaltı düşüncelerine erişmeye çalışır. Birçok insan hipnotize olmaktan korkar. Ancak ortada korkacak esrarengiz bir durum yoktur. En çok araştırılan soruları sizin için toparladık. İşte o merak edilen sorular…

·         Hipnozun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Etkisinin ne kadar sürdüğü pek çok kişi tarafından merak edilen bir sorudur. Bu sorunun farklı cevapları olsa da, bir terapist tarafından uygulamanın etkisi sınırsız süre devam eder.

·         Herkes Hipnoza Girebilir mi?

İletişime girilemeyen kişiler haricinde herkes olabilir. Hipnotize olmayan kişiler arasında; IQ seviyesi çok düşük, bunak ya da çok küçük yaştaki çocuklar sayılabilir. Zeki, yaratıcı, doktor, polis ve asker gibi disiplinli bir yaşama sahip kişiler daha kolay ve hızlı şekilde hipnotize olabilir.

·         Hipnozdan Uyanmamak Mümkün müdür?

Hipnozdan uyanmamak diye bir şey yoktur. Çünkü bu teknik bir uyku hali değildir. Terapiyi uygulayan doktorun verdiği telkin ile kişi etkisinden çıkar. Doktor odadan çıkıp hastayı yalnız bıraksa bile, kişi kendini 10-30 dakika arasında etkisinden çıkarabilir.

·         Hipnozdayken Nasıl Hissedilir?

Kişi son derece rahat, mutlu ve huzurludur. Bu da bireyin dinlenmesini sağlar. Etkisinden çıkmanın bazen uzun sürmesinin nedeni de kişinin o an aşırı mutlu olmasıdır. Mutlu Yaşam online terapi hizmeti, ekibiyle kişilerin psikolojik sorunlarını aşmasına yardımcı olur.

·         Hipnoterapi Esnasında Yaşananlar Sonradan Hatırlanır mı?

Uygulama esnasında kişinin bilinci tamamen açıktır. Yani kişi her anın farkındadır. Ayrıca kişi istemediği telkinleri reddedebilir. Dolayısıyla terapi sonrasında her şey hatırlanır. Zaten bu yöntem bilinçaltının hatırlama yeteneği ile ilişkilidir.

·         Kişi Kendi İsteği Dışında Hipnoza Girebilir mi?

Kişinin kendi isteği dışında hipnoza girmesi mümkün değildir. Bu yöntem kişinin gönüllü isteğiyle gerçekleştirilen bir trans halidir. Başarısı tamamen kişinin iş birliği yapma isteğine bağlıdır. Doktor transa geçecek kişiye telkinlerde bulunur. Kişi bu telkinleri ne kadar gayretli uygularsa, bilinçaltında o kadar harika değişimler yaratabilir. Kısacası bu metot bir iletişim sürecidir.

Önceki yazımıza   https://www.mutluyasam.com.tr/bu-cocuklar-ne-izleyecekler/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler