Kadınlarda Vajinismus Nedir

Kadınlarda Vajinismus Nedir?

Vajinismus nedir?

Vajinismus nedir sorusunun cevabı, kadınlarda vajinada cinsel birleşmeyi engelleyecek herhangi anormal bir durumun olmamasına rağmen, penisin vajinaya girme sürecinde kadının pelvik kaslarının istem dışı kasılması sonucunda hissedilen yoğun ağrı nedeniyle cinsel birleşmenin imkansız olduğu psikolojik bir durumdur. Bu yoğun pelvik ağrı nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ve cinsel yaşamın aynı döngüde sürmesi durumu vajinismus olarak açıklanır.

Vajinismus olan kadınlar vajinalarının iç yapısını doğru şekilde tanımadıkları için parmak egzersizleri, jinekolojik muayenede kullanılan alet ve yapılan el muayenesi ile adet dönemlerinde tampon kullanma gibi vajinaya giriş gerektiren her türlü müdahale bu kadınlar için çok korkutucu ve stres verici olabilmektedir. Bu nedenle kadınlar cinsellik dışında olan vajinaya müdahalelerde de hissettikleri korku ve vajinal yapılarını yanlış tanımaları nedeniyle aynı istem dışı kasılmayı yaşayabilirler. Kasılma vajinaya girişi engeller. Ancak bu durum birçok kadın tarafından vajinanın içinde vajinaya girişi önleyen kalın bir zar, perde ya da et parçasının olduğu şeklinde yanlış düşünülür. Pelvik kasılmanın yanlış yorumlanması sonucunda hayal edilen bu duruma göre vajinaya giriş olduğunda bu kalın zarın yırtılarak, patlayarak ya et parçasının oradan koparak kadının canın çok yanmasına, çok kanama olmasına neden olacağını düşündürür. Bu hayal ise kadını haklı olarak daha çok korkutur ve böylece istem dışı kasılmalar ve cinsel birleşmeden uzaklaşma kaçınılmaz bir kısır döngü halinde seyreder.

Kadın isterse bu kasılmaları durdurabilir mi?

Vajinismusun psikolojik kökenli bir durum olduğunu öğrenen her kadın bu kasılmaları kendi başına durdurma beklentisi içerisine girebilir ya da partnerleri tarafından bu konuda kendisine baskı yapılabilir. Ancak vajinismus birdenbire bir gecede biten bir kasılma durumu değildir. Vajinismus nedir konusunda bir diğer merak edilen soru bu kasılmaların durdurulmasıdır. Vajinismus sorunu aşamalı bir şekilde kadına doğru duygusal ve davranışsal yaklaşımlar gösterilerek ve cinsel birlikteliği de aşamalandırarak kadının partnerine, kendi bedenine güvenin arttırılması ve vajinal yapısını daha iyi tanıyabilmesine zaman tanınarak iyileştirilir. Bu nedenle vajinismus yaşayan kadınların terapi desteği almaları çok önemlidir.

Vajinismus tedavi edilmediği sürece ne kadar sürer?

Vajinismus nedir sorusunun bir diğer merak edilen konusu ise tedavi edilmezse ne olacağıdır. Vajinismus bir uzmandan destek alınmadığı sürece kadının kendi başına ya da partnerinin tek taraflı çabası ile çözümlenebilecek kolay bir süreç değildir. Bu nedenle birçok kadın destek almadığında cinsel beraberliğin ilk gecesinden itibaren başlayan vajinismus problemi uzun yıllar boyunca sürebilir. Yine de uzun süre içerisinde bir şekilde cinsel birleşme yaşamayı başarabilmiş çiftlerde kadın, cinselliği doğru öğrenemediği için vajinal birleşmeden haz alamaz ve bu yüzden kadın, cinselliği erkeğe karşı bir kadınlık görevi boyutunda yaşayarak yine sağlıklı, düzenli, tutkulu ve her iki tarafında haz aldığı bir cinsel yaşam başlamaz.

Çiftler vajinismus süresi boyunca cinsel yaşamı nasıl sürdürür?

Vajinismus nedir sorusu içerisinde cinsel yaşam da mühimdir. Vajinismus yaşayan kadınların partnerleriyle aralarındaki cinsel yakınlaşma farklı düzeylerde yaşanır. Çünkü vajinismus yaşayan kadınlar genellikle cinsel birleşme sürecine gelene kadar partnerleriyle istekli ve uyumlu bir ön sevişme yaşayabilirler. Kimi çiftler penisin vajinaya girişi olmadan sürtünme ve el yardımıyla karşılıklı boşalabilirken, kimi çiftlerde ise kadın her an vajinasında bir ağrı ya da acı oluşacak korkusuyla hiç haz almaz ve cinsellikte ön sevişme sürecinde de konsantre olamadığından dolayı erkek bu konuda yalnız kalabilir. Bu durum ise kadın ve erkek arasında duygusal problemleri beraberinde getirir.

Vajinismus yaşayan kadınlarla beraber olan erkekler ne yapmalıdır?

Birçok erkek partnerin de vajinismus yaşayan bir kadında istem dışı kasılmanın nasıl olabileceğine dair doğru bilgi sahibi olmadıkları ve vajinismus nedir sorusunu yanıtlayamadıkları için genellikle 2 biçimde yanlış tepki verdikleri görülür. İlk tepki kadına yöneltilen öfkedir. Birçok erkek kadının cinsellik sırasında verdiği tepkileri yanlış anlayarak kadının bunu bilerek yaptığını, kadının erkek olarak kendisini yatakta istemediğini, istese kadının bu kasılmayı yönetebileceğini düşünür. Erkeğin bu tepkileri ise kadının kendisini daha fazla yetersiz hissetmesine ve cinsellikten daha çok korkmasına neden olur. Erkeklerin gösterdiği ikinci tepki ise kabulleniştir. Erkek kadının cinsel birleşme konusunda verdiği tepkilerden çekinerek kadına bu konuda yaklaşmamaya çalışır. Erkek kadının canının yanmasını kendi kusuru olarak görebilir ve bu nedenle partnerler arasında cinsel yakınlaşma denemeleri de giderek azalır. Her iki partner de birbirlerine karşı ev arkadaşı gibi yaklaşır. Bu durumda erkeğin kadından cinsel beklentilerin olmadığını bilmek kadını ilk zamanlarda psikolojik olarak rahatlatsa da bu durum uzun sürede ilişkisel boyutta farklı sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Bu nedenle erkeğin vajinismus yaşayan bir kadına cinsel yaşamlarında oldukça anlayışlı yaklaşarak kadını duygusal yönden desteklemesi çok önemlidir. Alınacak çift ve aile terapisi desteği ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Vajinismus yaşayan kadınlar nasıl hissederler?

Vajinismus nedir konusunun bir diğer önemli yanı ise psikolojik etkileridir. Vajinismus problemi kadının sadece cinselliğini değil psikolojik olarak bütün yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Çünkü kadın cinsel birleşme yaşayamadığı için 3 açıdan kendisini baskı altında hissedebilir.

Vajinismus nedir konusunda ilk baskı partnerine karşı hissettiği baskıdır. Özellikle duygusal yönden severek birlikte olan çiftlerde kadın, partnerinin kendisinden beklediğini erkeğine sağlayamadığını düşünerek erkek tarafından sevilmeme, terk edilme, değersiz görülme kaygılarını da yaşayabilir.

Vajinismus nedir konusunda ikinci baskı ise kadının aile büyüklerine karşı hissettiği baskıdır. Özellikle evli çiftlerde belirli bir zaman geçtikten sonra torun sevme isteklerini dile getiren aile büyüklerine karşı kadın kendisini yine yetersiz ve değersiz hissedebilmektedir.

Vajinismus nedir konusunda üçüncü baskı ise toplum baskısı olarak görülür. Özellikle yine evli olan çiftlerde belirli bir zaman sonra toplum içerisinde kadına “Çocuğun var mı?, Ne zaman çocuk sahibi olmayı düşünüyorsunuz?, Yaşınız daha fazla ilerlemeden bir çocuğunuz olsun., Senin neden çocuğun olmuyor?, Sorun hanginizde?” gibi merak odaklı soruların yöneltilmesi de yine kadına baskı altında kaldığını hissettirir.

Bu nedenle vajinismus yaşayan kadınlar vajinismusa neden olan psikolojik nedenlerin yanı sıra, kaygı belirtileri ile depresif belirtiler de gösterebilir. Bu yüzden kadınlarda vajinismus durumu fark edildiği gibi vakit kaybetmeden online psikolog desteği almak çok önemlidir. Aksi taktirde kadın tarafından artan farklı duygusal problemler de vajinismus probleminin çözümlenmesini biraz daha zorlaştırabilir.

Neden psikolojik danışmanlık merkezinden destek almalıyım?

Kadınlarda vajinismus problemine neden olan birçok yaşam olayı olabilir. Bazen kadın kendi başından herhangi bir olumsuz cinsel deneyim geçirmemesine rağmen büyüme süreci boyunca cinsellik, erkekler, namus, penis, kızlık zarı kavramları üzerine sürekli dikkatli olması ve kendini koruması gereken bir baskı altında büyütüldüyse bu durum cinsel yaşamın başlamasında oldukça ketleyici bir engel olarak kadının karşısına çıkabilir.

Birçok kadın ise cinsel yaşamından önce etrafında ağrılı ve olumsuz cinsellik yaşayan kadınların yaşam hikayelerinden etkilenmektedir. Etkilenen bu kadınların hafızalarında “Birisinin ilk cinsel birleşmesinde çok ağrı yaşadığı, vajinasından çok kan geldiği, kadının çok acı çektiği, hatta o kadının kanamasının günlerce sürdüğü” gibi korkutucu cinsel hikayeler kalır. Yeterli cinsellik bilgisi olmadan bu korkutucu cinsel hikayeleri dinleyen kadınlarda cinselliği yanlış biçimde zihninde genelleyerek penis vajinayı kanatır, acıtır, cinsel birleşme kadına acı çektirir olarak tanımlar ve bu yüzden kadın istem dışı olarak cinsel birleşmeden kaçınır.

Bu durumlardan farklı olarak bir kadının daha önce yaşadığı cinsel istismar söz konusu ise cinsellik, penis ve erkeğin cinsel yaklaşımı kadının zihninde travmatik bir olay olarak kalır ve her cinsel deneme kadın için travmayı yeniden hatırlatıcı rol oynayabilir.

Vajinismusa nedir ve neden olan olaylara göre vajinismus karşımıza 2 farklı tipte gelir.

  1. Primer Vajinismus: Kadının hiç cinsel birleşme yaşamadan cinsel birleşme sırasında penisin vajinadan girişini imkansız kılan kadının pelvik kasılmalarının olması ve bu kasılmalar sonucunda kadının yoğun bir ağrı hissetmesi olarak açıklanır.
  2. Seconder Vajinismus: Daha önce sorunsuz bir şekilde cinsel birleşme yaşamış olan bir kadının daha sonrasında rızası olmadan mecburen yapılan evlilikler, maruz kaldığı cinsel istismar, partneriyle yaşadığı sözel veya fiziksel şiddete bağlı geçimsizlikler gibi birçok çeşitli nedenlerden dolayı cinsel birleşme sırasında kadında pelvik kasların istem dışı kasılarak penisin vajinaya girmesinin engellenmesi halidir.

Kadınlar vajinismus tedavisini geciktirdikçe kendilerini yetersiz, değersiz, önemsiz görmeye başlayarak daha yoğun duygusal problemler yaşayabilmektedirler.

Bu problemleri kendileri çözmeye çalıştıklarında ASLA ÖNERMEDİĞİMİZ yanlış uygulamalar yapabilmektedirler.

Vajinismus tedavisinde ASLA YAPILMAMASI gerekenler nelerdir?

  1. Kızlık zarının ameliyatla aldırılması
  2. Kadına genel anestezi uygulanarak cinsel birleşmenin sağlanması
  3. İlişki öncesinde kasların rahatlayabilmesi için alkol veya sakinleştirici ilaçlar alınması
  4. İlişki öncesinde vajinaya anestezik krem sürülmesi
  5. Kadının uykuya daldıktan sonra erkeğin cinsel birleşme denemeye çalışması

Tüm bunlar vajinismus sorununu daha travmatik bir boyuta taşımaya neden olmaktan başka hiçbir işe yaramayan yöntemlerdir.

Öncelikle cinsel birleşme sırasında pelvik kasılma ve ağrı hisseden her kadının önce jinekolojik muayeneden geçtikten sonra doktorun bunun psikolojik olduğunu söylemesi üzerine her kadın bu konuda cinsel terapi desteği almaya başlamalıdır. Partnerlerin arasındaki ilişki sürecine bağlı olarak bu konuda her iki partnerin de birbirinden beklentisini, yaklaşımını ve anlayışını doğru şekilde düzenleyebilmek için bazı seanslara erkek partnerde katılabilir. Partnerlerin seansları partnerlerin içinde bulundukları duygusal sürece göre ayrı ayrı bireysel olarak da yürütülebilir. Ancak aralarında iletişim problemi olmayan çiftlerde sadece kadınların da online terapi desteği almaları çoğu zaman yeterli olabilmektedir.

Cinsel terapi desteğinin ne kadar süreceği kadının vajinismus yaşadığı süre boyunca cinsel birleşmeye karşı gelişen psikolojik savunmanın köklerinin hangi olaylara bağlandığı ve nasıl çözümlenmesi gerektiğine bağlı olarak değişir. Kadının duygusal süreçleri ve partnerlerin ilişkideki duygusal uyumları da göz önünde bulundurularak hem duygusal ve bilişsel farkındalık düzeyini arttırıcı hem de ilerleyen zamanlarda davranışsal açıdan basit pelvik kasların kasılmasını engelleyici egzersizlerle süreç başarıyla ilerletilir. Düzenli olarak ilerletilen terapi sürecinde vajinismus problemini yenen kadınlar çoğunluktadır. Çünkü vajinismus tedavi edilebilen bir psikolojik sorundur.

Online Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak bu konuda birçok çifte daha sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam sürdürebilmelerine yardımcı olunmaktadır. Bu konuda hiçbir kadının yardım almaktan çekinmemesini ve bunun birçok partnerin başına gelen çok yaygın bir durum olduğunu bilmelerini isteriz.

Mutlu ve sağlıklı bir yaşam dileriz.

Bu yazımızda vajinismus nedir sorusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/peter-pan-sendromu-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler