Ben Kimim?: Kendini Tanımak için Doğru Soruları Nasıl Sorarsınız?

Kendini Tanımak

Hayat, sürekli olarak sorular sorup cevaplar bulmayla geçer. Hiç durmadan bir sürü soruyla uğraşılır. ‘Bugün ne yapsam?’, ‘Şuraya nasıl gidebilirim?’, ‘Toplantı saat kaçtaydı?’ gibi pek çok soruya cevap aranır. Peki hayatınız boyunca en çok vakit geçirdiğiniz kişiyi tanıyor musunuz? Bir kişiye ‘Sen kimsin?’ diye sorulduğu zaman genellikle mesleğini ya da ismini söyler. Fakat bu sizi siz yapan cevap mıdır? Kendini tanımak için doğru cevaplar aslında sizin içinizde saklı..

Kendisine ‘Ben kimim?’ diye soran her insan, aslında nasıl biri olduğuna ya da karşılaştığı durumlarda nasıl tepki vereceğine dair sorular da sormaktadır. Fakat bu sorunun cevabı sürekli olarak değişmektedir. Çocukken verilen cevaplar, yetişkinken ya da yaşlıyken verilen cevaplarla örtüşmemektedir. Bunun en büyük nedeni ise yılların getirdiği deneyimlerdir.

Bireyin kendisinin kim olduğunu bilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü bu sayede hayatlarında karşılarına çıkan her alanda daha başarılı olabilirler. Kendini tanımak için ise sorulması gereken bazı sorular vardır. Örneğin birçok psikolojik akım ‘Ben kimim sorusunun cevabını evlenmeden önce ve çocuk sahibi olmadan önce aranmalı’ demektedir. Bu sorunun cevabının verilebilmesi ise daha sağlıklı bir iletişim kurulabilmesini kolaylaştırmaktadır. Başka insanlarla olan ilişkinin sağlıklı olabilmesi ise kendinizle olan ilişkisinin sağlıklı olmasıyla gerçekleşebilmektedir.

Kendini Tanımak İçin Sorulacak Sorular

Kendini tanımak için sorulacak sorular, ‘Beni bu hayatta ne mutlu ediyor?’, ‘Benim bu hayattan isteğim ne?’, ‘Ben bir eş olarak kimim?’, ‘Ben bir anne olarak kimim?’, ‘Ben bir baba olarak kimim’, ‘Ben bir insan olarak kimim?’ gibi temel sorulardan oluşmaktadır. Bunlar dışında kendini tanımak için sorulacak diğer sorular şu şekildedir:

 1.     Değerlerimin ve etik anlayışımın dışında kalan bir şey yapıyor muyum?
 2.     Sosyal anlamda ben kimim?
 3.     Tamamlamadan bıraktığım bir iş var mı?
 4.     Çözüme kavuşturmadan bıraktığım bir sorun var mı?
 5.     Öldükten sonra dünyada ne bırakmış olacağım?
 6.     Boşa çaba sarf ettiğim ve inatla devam ettiğim bir konu var mı?
 7.     Ruhsal ihtiyaçlarım arasında karşılanmayanları var mı?
 8.     Hayatımı nasıl daha iyi yaşayabilirim?
 9.     Hayata nasıl daha çok dahil olabilirim?
 10. Diğer insanlara karşı uydurduğum ve bana özgü olmayan davranışlarım neler?
 11. Hayatımda istemediğim hangi olaylara ya da kişilere tahammül gösteriyorum?
 12. İstemediğim halde mecbur olduğum için kararlar veriyor muyum? Bu kararlar neler?
 13. Sevdiğim bir insanın benliğini kabul etmekte sıkıntılar yaşıyor muyum?
 14. Pasif olduğum konular nedir?
 15. Güzel şeyleri hak etmediğimi hissettiğim zamanlar oluyor mu?
 16. Kendimi daha iyi hissetmek adına başkalarını üzdüğüm oluyor mu?
 17. Affetme yüceliğini göstermediğim konular neler?
 18. Sürekli olarak kapıldığım olumsuz düşünceler neler?
 19. Etrafımda bulunan kişiler kim olduğuma dair nasıl fikirler veriyor?
 20. Sınırlarımın insanlar tarafından aşılmasına izin veriyor muyum?
 21. Beni sevenlerden sakladığım zayıflıklarım neler?
 22. Diğer insanların sorunlarıyla boğuşuyor muyum?
 23. Sevdiğim insanlarla beraberken anın içinde bulunabiliyor muyum?
 24. Hayatımı kendi kendime zorlaştırdığım oluyor mu?
 25. Sevdiğim kişiler güçlü yanlarıma dair neler söylerdi?
 26. Hangi konularda önceliğim olmasa dahi fazlasıyla zaman harcıyorum?
 27. Yeteneklerim ve ilgi alanlarım işim tarafından karşılanıyor mu? Ne derecede karşılanıyor?
 28. Sevgimi belli etmekten veya dile getirmekten korkuyor muyum?
 29. Kendimle ilgili en çok neyi seviyorum?
 30. Kendimle ilgili en az neyi seviyorum?

Kendini Tanımanın Önemi

Kişinin kendini iyi bir şekilde tanıması, hayatını daha tatmin edici bir şekilde yaşamasını kolaylaştırır. Hem meslek seçiminde hem de hayattaki diğer alanlarda yapılacak tercihlerde doğru kararlar verilmesini sağlar. Kendini tanımak kısa bir sürede gerçekleşmese de bunun için bir adım atmak daha mutlu bir hayat yaşanmasına yardım eder. Kişinin kendini tanımaması ya da bu durumda sorunlar yaşaması ise hayatıyla ilgili yapacağı tercihlerin yanlış olmasına ve mutsuz bir hayat sürmesine neden olabilir. Bu açıdan profesyonel yardımlar yoluyla kendinizi daha iyi bir şekilde tanıyabilir ve kendinize en uygun olan hayat seçimini yapmaya yönelebilirsiniz.

Kendini tanıma yolculuğunu seçenler için yardımcı olan Mutlu Yaşam Danışmanlık Merkezi, bu süreçte kendinize doğru sorular sorarak doğru yanıtı bulabilmenize yardımcı olur. Böylelikle sorularınıza cevap bularak hayatınızın yönünü değiştirebilirsiniz. Eskisi gibi olmayan hayatınızda daha da mutlu olabilirsiniz.

Kendini Tanımak İçin Ne Yapılmalı?

Kendinizi tanımak için bazı zamanlarda kendinize zaman ayırmalısınız. Kendinizle konuşmanız ve aklınızı özgür bırakmanız kim olduğunuz konusunda size yardımcı olur. Bu aşamada kendinize soracağınız sorular ise Mutlu Yaşam desteği ile doğru bir şekilde sorulabilir. Bu soruların sorulmaya başlanması sayesinde kendinizi daha kolay anlamaya ve neyi neden yaptığınıza cevap bulmaya daha kolay erişebilirsiniz.

Kendinize soracağınız doğru sorular ile ulaşacağınız cevaplar, sizler için çok kıymetli olacaktır. Çünkü bu cevaplar eşliğinde hayatınıza yön verebilirsiniz. Rehber niteliğinde olan bu cevaplar aynı zamanda hayatınızın kalitesini de arttırır.

Kendini Tanımamanın Neden Açtığı Sorunlar

Çocukların ve ergenlik döneminde olan gençlerin kendi başlarına doğru ve sağlıklı kararlar alamaması gibi, kendini tanımayan insanlar da hayatları için doğru ve uygun olan kararları alamaz. Aynı zamanda bu insanlar, kendileri için neyin kötü ya da neyin iyi olduğuna da karar veremez. Bu yüzden doğru kararlar alabilmek adına kendinizi tanımanız gerekir. İnsanların kendisine soru sorması ise doyurucu cevap verme sorumluluğunu beraberinde getirdiği için insanlar genel olarak soru sormak istemez. Çünkü kendine soru sorabilmek cesaret gerektiren bir konudur. Bireyler kendilerine soru sorsalar dahi kendilerini rahatsız edecek soruları sormaktan kaçınırlar. Ayrıca daha derin soruların sorulmasına ego izin vermemektedir. Ancak her şeyi bir kenara bırakarak kim olduğunuzun cevabını bulmaya ve sıkılmadan kendinize sorular sormaya devam etmelisiniz.

Kendini Tanımak İçin Sorulara Doğru Yanıtlar Alabilmek

Kendini daha iyi tanımak adına sorulacak soruların doğru bir şekilde sorulması gerekir. Sabırla ve cesaretle soracağınız bu sorular ise mutlu bir hayat için oldukça önemlidir. Ancak bu soruları kendinize soramıyor ya da soru sormaya cesaret edemiyorsanız bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Bu kişiler sizler için doğru soruları sorarak merak ettiğiniz cevaplara ulaşma konusunda yardımcı olurlar. Özellikle alanında eğitimli olan bu kişiler kendinize sormaya çekindiğiniz ve korktuğunuz soruları size sorarak ‘Ben kimim?’ sorusuna cevap bulmanız konusunda size yol arkadaşı olacaktır.

Kendini Tanıma Sonrası Süreç

Kendini tanıma, kişinin duygularını düzenleyebildiği içsel bir süreçtir. Kendi tanıma ile kişilerin davranışları şekillenir, özerk bir kişi haline gelinir ve çevreyle olan iletişimde denge oluşur. Bu sayede ise başka kişilerle pozitif olacak şekilde etkileşim kurulabilir. Ayrıca kendini tanımak, bireyin kendi duygularını, ihtiyaçlarını, ilgi alanlarını ve hedeflerini bilmesine neden olur. Kendini tanıyan bir kişi iç dünyasıyla iletişim kurar. Bu kişiler, çevresinde bulunan kişilerin kendilerini nasıl etkilediğini fark eder ve kendilerinin çevresini nasıl etkilediğini bilir. Böylelikle daha etkili iletişimler kurulur.

Tüm bu açılar göz önünde bulundurulduğunda kendini tanımak önemli bir konudur. Doğru soruların sorulması ile vereceğiniz cevaplar, hayatınızı iyileştirmek için değerli bir yapıya sahiptir. Kendini tanıdıktan sonra ise hem kendinizle hem de çevrenizle olan iletişiminiz daha sağlıklı hale gelir. Ne istediğinizi bilerek hayatınızda daha doğru kararlar verebilir ve daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz. Alacağınız profesyonel yardım ile kendinizi tanıma sürecinde emin adımlar atabilirsiniz. Online terapi ve psikolojik danışmanlık hizmetleri için uzmanlardan yardım almanızı önermekteyiz.

Bu yazımızda Kendini Tanımak için Doğru Soruları Nasıl Sorarsınız? konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/olumle-gelen-ayrilik-sureci-ve-yas-donemi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler