Kilo Vermeyi Engelleyen Psikolojik Faktörler Nelerdir?

Kilo Vermeyi Engelleyen Psikolojik Faktörler Nelerdir?

Kilo vermek hem fiziksel hem de psikolojik olarak eş zamanlı yürütülmesi gereken bir süreçtir. Kilo vermeye psikolojik olarak kendinizi hazırladığınızda kilo vermek çok daha kolay gelebilir. Araştırmalara bakıldığında diyete başlayan kişilerin diyeti bırakma sebepleri arasındaki en önemli sebep, aç kalmaları ya da diyet menülerini beğenmemeleri değil, içinde bulundukları durumla psikolojik olarak mücadele edememeleridir.

Kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörlerin başında kişinin sıkılgan bir yapıya sahip olması, anlık olarak gelen yeme krizlerini bastıramaması, kendine aşırı ölçülerde yasak koyması, bir şeyler yedikten sonra suçluluk duyması, elde ettiği mesafeyi küçümsemesi ve memnun olmaması gibi durumlar bulunur.

Hatalı durumları kabul edip yeniden başlamak yerine pek çok insan diyet listelerini suçlar ya da vücut tiplerinin kilo vermeye uygun olmadığı düşüncesiyle kendilerini avutur. Bu süreç tekrarlandıkça kısır bir döngü hâlini alır ve bu kısır döngüyü kırmakta zorlanan kişiler, uzun yıllar boyunca kilo vermeyi başaramaz. Siz de kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörleri anlamak ve kilo verme sürecinizi hızlandırmak için online psikolojik danışmanlık alabilirsiniz.

Kilo Vermenin Faydalarını Öğrenmelisiniz

Pek çok insan kilo vermek istese de bu isteğin altını yeterince dolduramadığından eyleme geçmez. Kilo verme isteğini eyleme dökmek için kilo vermenin bünyenize olan faydalarından haberdar olmalısınız. Kaç kilo vermek istediğinizden bağımsız olarak kilo verme sürecinin ilk adımı, yeme alışkanlıklarını değiştirmektir. Bu alışkanlığın değişmesiyle birlikte başka alışkanlıkların da değişmesi muhtemeldir.

Diyetin ilk günü ya da ilk haftası bu yeni alışkanlıkları sürdürmek için gerekli olan motivasyonu daha kolay bulabilir fakat ilerleyen süreçlerde bunu kaybetmemek için destekleyicilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Zihnen bu diyeti sürdürmeye hazır değilseniz ya da kilo vermenin bünyenize sağlayacağı faydaları bilmiyorsanız yeni yeme alışkanlıklarınız, eski alışkanlıklarınızla çakışmaya başlar ve diyeti sürdürmek zorlaşır. Kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörlerden biri de burada ortaya çıkar. Devam etme arzunuz kaybolmaya başlar. Diyete olan bakış açısı olumsuz şekillenir. Diyetin sağlıklı bir yaşam şekli, kilo verme ve form kazanma için bir fırsat olduğunu düşünmek yerine bünyenizi zorladığınızı ya da ona eziyet ettiğinizi düşünmeye başlarsınız. Yapma isteğiyle çıktığınız yolda, isteğiniz bir zorunlulukmuş gibi gelir.

Diyet yapmaya başlayanların en sık karşılaştıkları duygusal problemlerden biri budur ve kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörler arasında önemli bir yer tutar. Kilo vermek, sizin daha rahat nefes almanızdan daha rahat düşünmenize ve hareket etmenize kadar pek çok noktada bünyenize sağlık verir. Kilo verme sürecinde duygusal problemler yüzünden başarısız oluyorsanız online psikolog desteği alarak kilo verme sürecinizi uyum sağlayabildiğiniz bir hâle getirebilirsiniz.

Mükemmel Olmaya Çalışmamalısınız 

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte insanların kendilerini kıyaslama istekleri de hâyli yoğunlaştı. Sosyal medyanın zihinde oluşturduğu yanılsama, gerçeği yansıtmamakla birlikte kişinin kendi değerini yok sayması gibi pek çok kritik soruna da yol açabilir. Her konuda olduğu gibi diyet yaparken de mükemmel olmaya çalışmak oldukça zorlayıcıdır ve imkân dâhilinde değildir.

Kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörlerden biri de kişinin mükemmel olmadıkça bir şeyi yapmama eğilimi göstermesidir. Oysaki başarılı diyetlerle hayatını sağlıklı bir hâle getirmiş olan pek çok kişi, süreç içerisinde birçok hata yapmış olabilir. Kötü zaman dilimlerinin olması ya da diyetin uygulanma şeklinin kişiselleştirilmesi, yaşanan sürecin yok sayılması anlamına gelmemelidir.

Mükemmel olma isteğinde ısrarcı olmak, sürekli olarak kendinizde hata aramanıza sebep olur. Aradıkça fazlaca hata ile karşılaşabilirsiniz ve bu durum hem diyet yapma isteğinizi baltalayabilir hem de özgüveninizde boşluklar oluşturabilir. Bir sürecin disiplinli bir şekilde ilerleyebilmesi için uygulanabilir adımlar içermesi gerekir.

Mükemmeliyetçilik hemen, her şeyin ve her koşulda mükemmel olmasını talep eden bir düşünce sistemi olduğundan diyet yapma ve kilo verme sürecinize destek olmaz. Yeni şeylere başlamak, ufak adımlar atmak, çeşitli denemeler yapmak sizin için korkutucu geliyorsa online psikolojik destek alarak kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörleri fark edebilir ve üzerine giderek çözebilirsiniz.

Kilo Almaya Sebep Olan Düşünceleri Fark Etmelisiniz

Hareketli bir yaşam sürmenizi ve diyet yapmanızı engelleyen sabote edici düşüncelere sahip olabilirsiniz. Bu düşünceler kilo vermenizin önüne geçer ya da verdiğiniz kiloları hızla geri almanıza sebep olur.

Bilişsel kuram, kişinin bir olay karşısında verdiği davranışsal ve duygusal tepkinin olayın kendisiyle değil, olaya yapılan yorumla alakalı olduğunu söyler. Bahsi geçen yorumlar, kişinin konu hakkında zihninden geçen düşüncelerdir. Bu düşüncelerin içerisinde bazı hatalı kalıpların olması, kişinin konuya dair olumsuz duygulara kapılmasına sebep olur.

Kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörlerden biri de bu sabote edici düşüncelere sahip olmaktır. Bu düşüncelerle birlikte yaptığınız hataları bulduğunuzda ve gerçekçi diyet listeleri oluşturduğunuzda sağlıklı bir beslenme dengesi sağlayabilir, kilo vermenizi engelleyen davranışların önüne geçebilirsiniz.

Kilo Almaya Sebep Olan Düşünce Kalıpları

Kilo verme sürecinizi sabote eden düşünce kalıplarından bazıları şunlardır:

  • Ya Hep ya Hiç: Yaşanan durumları yalnızca iki uç noktada değerlendirme yaparak yorumlama. Örneğin, diyet içerisinde bir aksama yaşadığınız zaman diyeti bozma.
  • Geleceğe Dair Olumsuz Öngörülerde Bulunma: “Konuk olduğum ortamdaki ikramları geri çeviremeyeceğim,” gibi henüz gerçekleşmemiş durumlar hakkında önden ve olumsuz düşüncelerle kişinin kendisini dolduruşa getirmesi.
  • Hızlı Karara Varma: Sınırlı gözlem sonucunda hemen bir yargı oluşturma. Örneğin, diyet içinde bir hafta kilo veremeyen kişinin kilo vermeyi imkânsız olarak görmeye başlaması.
  • Kendini Kandırma: İnanması güç ve gerçeklik dışı cümleleri kişinin kendisine kurması. Örneğin, “Bu keki yiyebilirim, bu sayılmaz.”
  • İşlevsel Olmayan Kurallar Koyma: Kişinin çevresel faktörleri göz önünde bulundurmadan kendisine ya da başkasına işe yaramayacak kurallar koyması. Örneğin, “Yemek çöpe atılmaz, önüne konan her şeyi yemek zorundasın.”
  • Bağımsız Olayları Birbiri ile İlişkilendirme: Birbirini etkilemeyen iki kavramı birleştirme. Örneğin, “Çok fazla sıkıntım var, yemek yemeliyim.” Bu düşünce ilerlerse psikolojik yeme bozukluklarına dönüşebilir.

Kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörlerden biri de kişinin duygularını yok saymasıdır. Duygularınızı anlamlandırmak ve bastırmadan yaşamak, psikolojik sağlığınız için gerekli ve faydalıdır. Kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörlerden olan duygusal yeme probleminin önüne geçmek için online terapiyi deneyebilirsiniz.

Terapinin Zayıflama Üzerindeki Etkisi

Basit bir formülle kilo vermenin tek şartı, günlük harcanan kalori miktarını artırırken alınan kalori miktarını azaltmaktır. Yemek yeme tamamen kişinin kendi kontrolündedir. Kimse bir başkasına zorla yemek yedirmez, ancak kiloyu korumak ve kilo vermek pek çok kişi için yıkılması zor bir tabudur.

Obez insanların hayat öykülerine baktığınızda tekrarlayan bir şekilde başarısız kilo verme süreçleri olduğunu, kilo vermeyi başarabilseler de sonrasında bu kiloyu misliyle geri aldıklarını görebilirsiniz. Bu durumun temel sebebi, kişinin kilo vermeyi engelleyen psikolojik faktörlere sahip olmasıdır.

İçinde bulunduğu düşünce ve davranış kalıplarını yinelemeyi sürdürmesidir. Oysa terapide nihai amaç, kişinin bu kalıplarını fark etmesini sağlamak ve nasıl değiştirebileceğine dair yöntemler göstermektir. Bu değişim sürecine, bir nevi zayıf insanlar gibi düşünmeye ve davranmaya başlamak denebilir.

Önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/psikologa-gitmeye-nasil-ikna-edilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler