Erotomani Nedir?

Kişi kendisini ve karşısındakini beğenmemeye başlıyor

Uzm. Klinik Psikolog Burcu Yarapsanlı Zayim de salgın döneminde estetik uygulamalara talebin artmasının nedenlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Mutlu Yaşamların Marka Kadını Burcu Yarapsanlı Zayim

Bu yazı: https://www.indyturk.com/node/332201/sa%C4%9Flik/pandemi-g%C3%BCzellik-sekt%C3%B6r%C3%BCne-yarad%C4%B1-%C3%A7iftli-estetik-d%C3%B6nemi-ba%C5%9Flad%C4%B1 adresinde yayınlanmıştır.

İnsanların bastırılmış kaygılarının bulunduğuna dikkati çeken Zayim, kalabalık bir ortam içerisindeyken, koşuşturma halindeyken kusurların ön plana çıkmadığını; sosyal ortamlar, başarılar ve kıyafetler yoluyla bastırıldığını dile getirdi.

Kişi evde kendi kendine kaldığında kadın ve erkek öz rollerine döner” yorumunu yapan Burcu Yarapsanlı Zayim, bu durumda bireylerin kendilerini ve karşısındakileri beğenmemeye başladığını ifade etti.

Kimi zaman kadınların “Göğüslerin çok küçük, bacakların kalınlaştı, kilo aldın” gibi sözlerle aşağılandığını ya da erkeklere çeşitli eleştirilerin yapıldığını belirten Zayim, “Bu durum özbenlik algısını düşürdüğünden, kişi kendi duygularını, özgüvenini iyileştirmek için estetik müdahalelere başvurur” şeklinde konuştu.

“Aslında kadın ve erkek, kusurlarını eşit düzeyde hisseder”

Burcu Yarapsanlı Zayim, toplumun, erkeğin kusurlarını daha normal karşılarken, kadınlara karşı daha acımasız olabildiğini belirtse de aslında kadın ve erkeğin iç dünyasında “yeteri kadar güzel/yakışıklı olmama” durumundan eşit olarak etkilendiğini dile getirdi:

‘Toplum algısı ve kültür, ‘Kadın her zaman mükemmel olmalı’ diyerek, bu durumu tetikliyor. Ama aslında kadın ve erkek, kusurlarını eşit düzeyde hisseder. ‘Biz erkek adamız’ gibi sözlerle, durumu normalleştirmeye çalışanlar olsa da bireyler bu durumu iç dünyasında eşit hissederler.

“Erkek kendi kendine kaldığında iç huzursuzluğuyla yüzleşir”

Pandemi sürecinde çiftlerin estetik yaptırmaya beraber gitmeleri konusuna da değinen Zayim, “Erkeği destekleyen toplum yok, erkek kendi kendine kaldığında iç huzursuzluğuyla yüzleşir, eşiyle birlikte ya da partneriyle estetik müdahalelere yönelmiş olur” ifadelerini kullandı.

 

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Çift Terapisti & Cinsel Terapist
Mert BERBER

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Çift Terapisti & Cinsel Terapist
Mert BERBER

İçerikler