Mazoşist Nedir?

Mazoşist Nedir?

Mazoşist, fiziksel ya da ruhsal olarak acıdan haz duyan kişidir. Bu kişilik bozukluğu, dilimize Fransızcadan türetilmiştir ve çağımızda yaygın görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Mazoşizm ise bu hastalığın adıdır.

Mazoşizm kavramı, Avusturyalı Leopold von Sancher Masoch’n adından esinlenerek ortaya çıkmıştır. Halk diline de yerleşen bu terim çoğu zaman yanlış anlamda kullanılır. Genellikle sadist rahatsızlığı ile karıştırılır. Mazoşistin tam tersi olan sadist, başkalarına acı çektirmekten ve acı vermekten haz alan kişi anlamına gelir. Sizin için bu kişilik bozukluğunun nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini araştırdık.

Mazoşist kişilik bozukluğuna sahip kişilerin en belirgin özelliği öz yıkımdır. Bu nedenle kendine yıkıcı kişilik bozukluğu olarak da adlandırılır. Mazoşistler, fiziksel ve ruhsal acıları kendilerine yaşattıkları için acı çekmekten hoşlanan kişiler olarak tanımlanabilir. Mazoşizm tedavisi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Mazoşist kişilik bozukluğuna sahip bireylere, psikoterapi uygulanır. Tedavide uygulanacak yöntemler mutlaka alanında uzman bir psikiyatrist tarafından belirlenmelidir. Online terapi hizmeti, ekibiyle bireylerin yaşadığı kişilik bozukluklarının çözülmesine yardımcı olur.

Mazoşist Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı bir insan, diğer tüm canlılar gibi acı duymaktan kaçar. Çok küçük yaşlarda öğrenilen bu refleksle acı vereceği düşünülen nesne ve durumlardan uzak durulur. Ancak mazoşist kişiler bu acıdan beslenir. Özellikle acı verecek durumlara yönelir. Dışarıdan acı verecek bir uyarıcı bulamayan kişi, kendine zarar vermeye teşebbüs eder. Genel olarak fedakarlık olarak algılanan bu durumların ayırt edici belirtileri ise şunlardır:

  • Kendilerine fiziksel veya ruhsal olarak zarar vermekten çekinmemek,
  • Olumlu gelişmelerin ardından ruhsal acı ya da suçluluk hissi yaratacak davranışlarda bulunmak,
  • Keyif veren eylemlere karşı isteksizlik,
  • İnsanları kendinden uzaklaştırmak ve bu durum karşısında acı çekmek,
  • İnsanları öfkelendirip kışkırttıktan sonra kendisini mağdur ilan etmek,
  • Sık sık kendilerine suçluluk duygusu ya da eleştiriler yaparak depresif ruh haline girmek,
  • Sıradan olaylara karşı öfke patlamaları,
  • Başkaları tarafından cezalandırıldıklarında içsel ferahlığa ulaşmak,
  • Terk edilme ve aşağılanma korkusu yaşamak,
  • İnsanlara karşı güvensizlik duymak.

Mazoşist İnsan Ne Yapar?

Genellikle mazoşistler, yaşadıkları acıları hak ettiklerini düşünür. Kendilerine ruhsal ve  fiziksel açıdan acı çektirirler. Bu şekilde davranarak, bedel ödediklerini düşünürler ve derin bir rahatlama hissederler. Mazoşistler toplumda genel olarak yardımsever, nazik, düşünceli ve fedakar olarak tanımlanır. Ancak kişi bunları yapmak için karşısındaki insana sorgulamadan ve düşünmeden yardım eder. Ayrıca kimseden yardım kabul etmez. Karşısındaki insan iyi, hoşgörü, nazik ve yardımsever biriyse, söz konusu kişiden uzaklaşır. Çünkü bu ilgiyi hak etmediklerini düşünürler.

Mazoşistler, içlerinden gelerek yaptıkları iyilikleri lütuf olarak görür ve buna karşılık duyulan minneti hiçbir şekilde yeterli bulmaz. Acı çekmeden mutlu olamayacağına inanır. Bu yüzden kendisine fiziksel ve ruhsal olacak şekilde zarar vermekten çekinmez. Ayrıca daha olumlu sonuçlar ortaya çıkartacak eylemler yerine bilerek başarısızlık veya hüsranla sonuçlanacak yolu seçerler. Böylece kendilerini öz yıkıma uğratırlar.

Kimlere Mazoşist Denir?

Mazoşist insanlar toplumda ince düşünceli, fedakar, yardımsever ve mütevazi olarak görülür. Ancak kişi bunları yapmak için sürekli kendini yok sayar ve çekeceği acıyı kabullenir. Mazoşizm, cinsel ilişki ile sınırlı olarak bilinir. Fakat birçok insan günlük yaşantısında kendine ruhsal acılar yaratmaktan zevk alır. Mazoşizmin birçok türü vardır. Bunlar şu şekilde sıralanır:

Cinsel Mazoşistler

Cinsel mazoşistler, ilişki sırasında partnerine boyun eğme, itaat etme ve canlarını yakacak sertlikte temaslar ile haz doyumuna ulaşır. Ayrıca pasif taraf olma, eller ve ayakların bağlanması gibi eylemlere başvurur. Bu acılar olmadan cinsel haz yaşamaları mümkün değildir.

Kendini Baltalayan Mazoşistler

Kendini baltalayan mazoşistler, başarılı olabilme riskine girmek yerine, başarısızlığı veya cezalandırılmayı kabullenirler. Olumlu sonuçlanması kesin olarak görülen durumlarda bile olayları kötüye çevirebilecek eylemlerde bulunabilirler. Bu tür mazoşist insanlar, hedeflerini arzulamaktan kolayca vazgeçerler.

İyicil Mazoşistler

Oldukça zararsız olan bu mazoşizm türü, haz ve acı duyumu karşısında salgılanan endorfinin artış göstermesi sonucu görülür. Örnek olarak; insanların lunapark oyuncaklarını korkacaklarını bildikleri halde kullanmaları, çok acı yiyecekleri tüketmek, tehlikeli sporlar yapmak ve depresif ruh haline yönelmeleri gösterilebilir.

Sahiplenici Mazoşistler

Sahiplenici mazoşistler, sık sık kendilerinden ödün vermeyi ve fedakarlıkta bulunmayı tercih ederler. İlişki kurdukları insanlardan vazgeçemezler. Ayrıca kendilerini vazgeçilmez ve oldukça fedakar bir insan olarak gösterdikleri için uzaklaşmaya çalışan insanlar kendilerini acımasız ve zalim hisseder.

Erdemli Mazoşistler

Erdemli mazoşistlerin en büyük özelliği; fedakarlıktan gurur duymalarıdır. Çile çekme, başka insanları kendinden daha öncelikli görme, acıyı yüceltme ve bu acıları hak ettiğini düşünme gibi davranışlar sergilerler. Ayrıca bu eylemlerin erdemlik ve saflık olduğunu düşünürler. Bu yüzden diğer insanlardan da bu davranışları beklerler.

Online terapi hizmetleri, yaşanan travmalar sonucu oluşan psikolojik rahatsızlıkların düzeltilmesine yardımcı olur.

Mazoşizm Nedenleri Nelerdir?

Mazoşizmin nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte çevresel koşullara bağlı olduğu düşünülür. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan travmalar, bireylerin ilerleyen dönemlerde kendilerini zarar vermeyi sürdürmelerine sebep olur. Mazoşizmin sebepleri genel olarak şunlardır:

Hatalı Ebeveyn Yaklaşımları

Çocukluk dönemlerinde sıkça cezalandırılan ve ardından ödüllendirilen kişiler mazoşizme yatkın olurlar. Ebeveyn, çocuğun kabahatinden sonra bir ceza verir. Bu durumdan vicdan azabı çeken ebeveyn, kısa bir süre sonra ödül alır. Sürekli tekrar eden ceza ve ödül sıralaması, çocuğun bilinçaltında yanıltıcı bir algı oluşturur. Bu da her hüsran sonucunda bir güzellik olacağının düşünülmesine yol açar. Sonuç olarak birey, kendisine ruhsal acı yaşatacak eylemler seçmeye meyilli olur.

Psikolojik Travmalar

Bir yakınını kaybetmek, tecavüze uğramak, huzursuz aile ortamı, şiddete maruz kalmak, yaşam koşullarının aniden kötüleşmesi gibi durumlar karşısında duyulan çaresizlik, mazoşizmi tetikler.

Hatalı Rol Modeller

Özellikle çocukluk dönemindeki sosyal ilişkileri kısıtlı ya da zayıf olanlar, yalnızca yakın çevresindeki insanları gözlemleme fırsatı bulur. Bu insanlar arasında mazoşist birinin olması, çocukları etkiler. Söz konusu kişinin yaptığı davranışları doğru kabul eder ve geri kalan hayatında da bunu sürdürmeye devam eder.

İçsel Huzursuzluk

Bu kişiler, yaşadıkları travmalar sonrası vicdan azabı veya suçluluk duygusu nedeniyle kendilerini cezalandırma yolunu seçerler. Fiziksel veya ruhsal acı çekmeyi kefaret olarak görür, bu şekilde içsel bir rahatlama yaşadıklarını düşünürler.

Mazoşizm Tedavisi

Günümüzde mazoşizm hastalık olarak değil, bir problem olarak kabul edilir. Bu yüzden kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak diğer kişilik bozukluğu tedavilerinde kullanılan yöntemler aracılığı ile durum düzeltilebilir. Bilişsel davranışçı psikoterapi mazoşizm problemini çözmek için kullanılan yöntemlerdir.

Psikoterapi, hasta ve uzmanın bir arada çalışarak sorunların üstesinden gelinmesini sağlayan bir yöntemdir. Ruhsal sorunların büyük bir çoğunluğu, çocukluk döneminde ortaya çıkar. Çocukluk döneminde doğru olmayan eylemler ve düşünce yapısı normalleşir. Bilişsel davranış psikoterapi ise bu normalleşmenin yeniden gözden geçirilmesine ve yeniden yorumlanmasına olanak sağlar. Böylece hastanın mazoşizm ile başa çıkma mekanizması desteklenir. Mutluyasam online terapi hizmetinde bulunan terapistler, mazoşist bireylerin problemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu sayede kişi, sağlıklı bir psikoloji ile hayatına devam eder.

Bir önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/sadizm-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler