Peter Pan Sendromu Nedir

Peter Pan Sendromu Nedir?

Dünyanın her yerinde insanlar bebek olarak dünyaya gelir ve aynı büyüme evrelerinden geçerek yetişkin olurlar. Ancak bu evrede birçok insan, yetişkin olmanın artık çocuk olmayı bırakmak anlamına geldiğini inanır. Bu nedenle yetişkin olduğunda birçok kişi kendisini başka bir çocuğa ebeveyn olmaya hazırlarken, kendi çocuk halini ise terk etmeye çalışır. Bu nedenle burada bir karmaşa başlar. Terk edememe durumda ise “Peter Pan Sendromu” yaşanabilir.

Çocukluk insan psikolojisinin temelidir. Yetişkinlik ise o temelin üzerine kurulmuş bir binadır. Nasıl ki yaşadığınız ev için ben bu evin temelini bırakıp evimi de sırtıma alıp gidiyorum diyemezseniz çocukluğunuzu da bir köşede bırakıp “Ben artık büyüdüm ve yetişkin oldum.” diyerek çocuk kimliğinizden vazgeçemezsiniz. Çünkü yetişkin olarak hissedilen tüm duygular çocuklukta yaşanmış olaylar karşısında verilen tepkilere bağlı olarak neden sonuç ilişkilerine dayandırılmıştır. Bu nedenle çocuklukta yaşanan olumlu ve olumsuz her duygusal süreç yetişkinlikteki davranışlara yansır. Hiç duydunuz mu “Koskoca adam çocuk gibi küsüyor.” diyen birilerini? Ya da “Kocaman olmuş hala çocuk gibi ağlıyor, çocuk gibi mızıldanıyor, çocuk gibi davranıyor…” diyenleri…

Aslında bunların hepsinin normal olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yine ev ve evin temeli üzerinden bir örnekle açıklarsak, bir evin temeli zayıf olduğunda nasıl ki deprem anında evde hasar oluşmasına neden oluyorsa, insanların çocukluklarında yaşadığı duygusal olaylar karşısında zayıf kaldıkları anlar da olduğunda, benzer anları yetişkinlikte yaşadıkları zaman çocukluk duygularını yönetemeyerek çocuk gibi davranmaktan kaçınamamaktadırlar. Bu kimsenin suçu değildir. Ama çocukluk yetişkinliğin kaderi de olmak zorunda değildir. Eğer durum ciddi şekilde buna yöneliyorsa bu yetişkin Peter Pan sendromu yaşıyor olabilir.

Yetişkinlikte Çocukluk Duygularını Yönetebilmek ve Peter Pan Sendromu Çözümü için Ne Yapmak Gerekir?

  1. Öncelikle her ebeveynin çocuk gelişimini öğrenmesi ve çocuk duygu dilini anlamayı bilmesi gerekir. Çocuk kendi duyguları anlaşıldıkça ve duygularıyla kabul gördükçe kendini anlamaya başlar ve duygularını sağlıklı bir şekilde yönetmeyi öğrenir.

 

  1. Çocuklukta istismar edilme, şiddet görme, ebeveyn tarafından hor görülme, zorba arkadaşlıklara maruz kalma, duygusal yoksunluk yaşamaya neden olan ebeveyn kaybı gibi durumlar olduğunda bu süreç çocuklukta onarılmazsa yetişkinlikte de davranış bozukluğu olarak yansıyabilmektedir. Bu nedenle çocukların duygusal olarak zorlandıkları zamanlarda psikolojik destek almaları ruh sağlıkları açısından çok önemlidir.

 

  1. Çocukluk döneminde duygusal olarak onarılamayan çocuklar büyüdüklerinde yetişkin olarak kendilerini iyi etme konusundan kendilerine borçlu olduklarını düşünerek, yetişkin olarak o çocukluk süreçlerini onarmak için yetişkinlikte psikolog desteği almalıdırlar.

Peter Pan Sendromu için Neden Psikolojik Destek Almalıyım?

Bir insanın en büyük zenginlik kaynağı olarak gösterilen şeylerin başında sağlık gelir. Çocukluktan yetişkinliğe kadar uzanan olumsuz anılar çözümlenemedikçe davranış bozukluğu, depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak, sosyal fobi gibi duygu durum bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu bozukluklar ise kişinin ruhsal olarak hastalanması anlamına gelir ve bu bozukların iyileşmesi için hem terapi hem de ilaç tedavisi gerekebilir. İşte bu yüzden her yetişkin kendi çocukluğunda çözümleyemediği bir olay olduğunda kendi çocuk halinin o olayla duygusal olarak baş etmesi için bir uzmandan destek almaya karar vermesi çok önemlidir.

Eğer çocukların başına gelen olumsuz olaylar var ise, bu durumda da ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocuğu destek almaya yönlendirmede duyarlı olmaları gerekir.

Online Psikolojik Danışmanlık Merkezi‘ nden destek aldığınızda alanında uzman psikologlarla çalışarak bu süreçte çocukluktan bugüne yansıyan olaylara bağlı olarak hangi ekole göre terapi desteği almanız gerektiğini öğrenebilirisiniz. Uzmanların uygun gördüğü Şema terapi, EMDR terapisi, Bilişsel Davranışçı terapi gibi yöntemlerle çalışarak Peter Pan Sendromu hakkında yapmanız gerekenleri, yetişkinlikte ortaya çıkan çocukluk tepkilerinizi anlamayı, yönetmeyi ve en önemlisi daha sağlıklı sorun çözme becerileri kazanarak kendinizi daha iyi hissetmeyi sağlayabilirsiniz.

Çünkü siz değerlisiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bu yazımızda Peter Pan Sendromu konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/etiyoloji-nedir-psikolojide-etiyolojinin-yeri-ve-onemi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler