Sağlık Anksiyetesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağlık Anksiyetesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gündelik hayatın stresi, karşılaşılan olaylar ve kaos hali pek çok kişinin anlık olarak kaygı, korku ve endişe gibi duyguları yaşamasına sebep olabilir. Kaygı ya da anksiyete bozukluğu olarak ifade edilen bu duygu değişimlerinin gün içerisinde meydana gelmesi oldukça doğaldır. Ancak anksiyetenin düzeyinde artış görülmesi ve bu durumun süreklilik kazanması profesyonel destek gerektiren bir rahatsızlığa dönüştüğünün göstergesidir. Çoğunlukla panik ataklar halinde görülen ani duygu değişimi durumu, kişilerin gündelik yaşamdaki işlerini yapmasını, odaklanmasını, sosyal hayata karışmasını olumsuz yönde etkiler.

Kişinin kaygı, korku, endişe gibi duygulara kontrol edilemeyen ve aşırı tepkiler vermesine neden olan anksiyete, tedavi edilebilir bir psikolojik hastalıktır. Çeşitli tedavi ve terapi yöntemleriyle anksiyetenin günlük hayata yansıyan olumsuz etkileri kontrol altına alınabilir ve azaltılabilir. Anksiyete türlerinden biri olan sağlık anksiyetesi, hastalık hastalığı olarak tanımlanabilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler, gerçekte olmayan bedensel bir hastalığa yakalandıklarına kolayca inanırlar. Karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi masum bedensel belirtileri beyin tümörü, kalp krizi gibi ciddi rahatsızlık belirtileri olarak yorumlarlar.

Bedensel bir duyumu bu şekilde yorumlayan kişi en yakınında bulunan branş doktoruna başvurur. Sağlık anksiyetesine sahip kişilerin en zorlu taraflarından biri, her türlü muayene ve tetkik sonrasında karşılaşılan “Ciddi bir bedensel rahatsızlık yok.” söylemine inanmamalarıdır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler ciddi bir hastalığa sahip oldukları inancı ve kaygısı ile yaşarlar. Mutlu Yaşam uzman kadrosu ile hem çocuklar hem de yetişkinler için psikolog hizmeti sunarak kaygı bozukluklarını anlamlandırmanıza ve hayatınızdaki etkisini minimuma düşürmenize yardımcı olur.

Sağlık Anksiyetesi Nedir?

Büyüklüğü fark etmeksizin bedenindeki her belirtiyi ciddi ve riskli bir tıbbi hastalık semptomu olarak algılamaya meyilli kişiler sağlık anksiyetesi yaşıyor olabilir. Sağlık konusunda kaygı bozukluğu yaşayan insanlar sürekli olarak başlarına kötü bir hastalık geleceğine dair korku duyar. Bu konu ile ilgili kalıplaşmış düşüncelere sahip olabilir. Çeşitli tahlil ve testler aksini söylese dahi sağlık konusunda kaygı bozukluğu yaşayan birisi ciddi bir hastalık yaşadığına dair derin bir inanca sahiptir. Hafif dozda yaşanan sağlık kaygısı, doğaldır ve hayatın içinde işlevsel bir rol edinebilir. Çünkü bu his, erken tanı ile birlikte riskli tıbbi bir rahatsızlığın önceden fark edilmesine ve tedavisine başlanmasına yardımcı olabilir.

Ancak bu kaygının aşırı düzeyde yaşanmasına kişide sağlık anksiyetesi yaşanmasına sebep olabilir. Yaşanan kaygı bozukluğu kişinin günlük yaşantısını konforunu olumsuz yönde etkiler ve işlevselliğini sekteye uğratır. Bu duruma ek olarak sağlık konusunda yaşanan aşırı kaygı hali vücudun fiziksel reaksiyon göstermesine de sebep olabilir. Kişinin stresine bağlı olarak kalp atışı hızlanabilir, tansiyonunda düzensizlik yaşayabilir. Hissedilen bu fiziksel reaksiyonlar kişinin sağlığı ile ilgili daha fazla kaygı duymasına neden olabilir ve aslında mevcut olmayan bir hastalığa dair şüphelerini kuvvetlendirebilir.

Sağlık Anksiyetesi Belirtileri Nelerdir?

Sağlık anksiyetesine sahip biri, vücudunun verdiği sıradan tepkilerin ciddi bir rahatsızlığa işaret ettiğine emindir. Çoğu zaman bu yoğun inanç ve kaygı hali belirli bir hastalık etrafında döner. Yaşanan strese bağlı olarak beden sinyaller veriri ve kişi bu sinyalleri yanlış yorumladığı için sağlık kaygısı güçlenir. Her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi sağlık kaynaklı kaygı bozukluğu yaşamanın da bazı belirtileri bulunur. Aşağıdakilerden birçoğuna sahipseniz sağlık kaynaklı kaygı bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

 • Sürekli olarak internette sağlıkla alakalı araştırmalar yapmak,
 • Sürekli olarak sağlık ile ilgili konuşmayı istemek,
 • Kişinin zihnini çok fazla meşgul eden o hastalığa yakalanmış olmakla ilgili düşüncelere sahip olmak,
 • Vücutta karşılaşılan basit semptom ya da hislerin riskli bir hastalığın belirtisi olduğunu düşünmek,
 • Vücudu sürekli gözlemlemek ve bir hastalık olup olmadığını teyit etmek için doktor desteğine başvurmak,
 • Sağlıkla alakalı konularda hızlıca alarm haline geçmek,
 • Sağlıkla ilgili testlerden ve doktor kontrolünden kaçınma davranışı ya da aşırı ölçüde doktor kontrolüne gitme gereksinimi duymak bu bozukluğu yaşadığınıza işaret ediyor olabilir.

Mutlu Yaşam’ın profesyonel ekibi ile online terapi desteği alarak sağlık anksiyetesini daha yakından tanıyabilir ve azaltmak adına önlemler alabilirsiniz.

Sağlık Kaynaklı Anksiyete Neden Meydana Gelir?

Anksiyete bozukluğunun türüne bağlı olarak risk grubundaki kişiler farklılık gösterebilir. Örneğin; çeşitli fobilerin ya da yaygın kaygı bozukluğunun sebep olduğu kaygılar daha çok kadınlarda görülür. Sosyal kaygı ve gelecek kaygısı sebebiyle gelişen kaygı bozukluğuna ise erkeklerde daha sık rastlanır. Kaygı bozukluğunun genel olarak kadınlarda görülme sıklığı, erkeklerden fazladır. Spesifik olarak belirlenen bir sebebi olmasa da yapılan bazı araştırmalar, değişen hormon seviyelerinin kadınların ruh halini etkilediğini öne sürer. Bu duruma ek olarak erkeklerdeki testosteron hormonunun kaygı ve stresi azaltarak erkeklerde kaygı bozukluğu görülme riskini bir nebze azalttığı bilinmektedir. Tüm anksiyete çeşitleri için kabul edilen risk faktörleri bulunur. Anksiyete bozukluğu yaşamaya meyilli kişilerin bazı ortak özellikleri şunlardır:

 • Yeni insanlarla tanışmaya ya da yeni bir ortama girmeye utanan, çekinen, içine kapanan kişiler,
 • Çocukluk ya da yetişkinlik dönemlerinde travmatik durumlara maruz kalan kişiler,
 • Ailesinde çeşitli psikolojik rahatsızlıklar ya da anksiyete bozukluğu bulunan kişiler,
 • Aritmi ya da tiroit gibi anksiyeteyi tetikleyecek fiziksel sağlık problemleri yaşayan kişiler,
 • Sigara, alkol ya da uyuşturucu bağımlısı olan kişiler.

Tüm bu kişilik özelliklerine ek olarak sağlık kaynaklı kaygı bozukluğunu tetikleyen bazı durumlar bulunur. Kişinin erken yaşlarda hastalık deneyimi olması, ailesinde ya da yakın çevresinde tıbbi ya da psikolojik hastalık deneyimi yaşayan kişilerin bulunması, kişinin hasta bakımı sürecine uzun süre maruz kalması ve kişinin yaşamının bir döneminde tıbbi eksikliğe maruz kalması sağlık anksiyetesi yaşamasına sebep olabilir.

Sağlık Anksiyetesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anksiyete bozukluklarının genelinde olduğu gibi sağlık kaynaklı anksiyete bozukluğunda da bilişsel davranışçı terapi yöntemine sıklıkla başvurulur. Beden duyumsamasının artırılması, kişinin farkındalık kazanması, Mindfulness temelli terapiler de sağlık kaynaklı anksiyete bozukluğunun tedavisinde etkili olabilir. Duyduğu hislerin ve yaşadığı kaygının kontrol edilemez noktada olduğuna kanaat getiren kişi en yakın psikolojik destek kuruluşuna başvurabilir. Psikologlar gerekli gördükleri noktalarda kişileri ilaç tedavisine başvurmaları için psikiyatristlere yönlendirebilir. Teknolojinin gelişmesi, artan imkanlar ve kişilerin alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak terapi alma hizmeti de hızlı ve ulaşılabilir bir hale geldi. Mutlu Yaşam’ın sunduğu online psikolog desteği sayesinde yolda geçireceğiniz vakit ve maddiyattan tasarruf ederek bulunduğunuz mekanın konforunda terapi desteği alabilirsiniz.

Kaygıyı Azaltmanın Yolları

Yoğun bir şekilde sağlık anksiyetesi yaşıyorsanız hislerinizi yazarak ifade etmeyi deneyebilirsiniz. Kendinize yaşadığınız durum hakkında sorular sorup cevaplar verebilirsiniz. Günlük tutabilirsiniz. Terapiye başlamadan önce elinizde kayıtlar olması gelişiminizi takip edebilmek adına çok önemlidir. Terapi sürecinde de yazmayı sürdürerek alacağınız faydayı artırabilirsiniz. Sakin ve aşamalı olarak kas gevşetme egzersizleri yapabilirsiniz. Bedeninizin daha esnek ve rahat olması kaygıların sizi sıkıştırmasının önüne geçer. Diyafram kasını kullanarak nefes almayı öğrenebilirsiniz. Bu sizin daha büyük nefesler almanıza ve vücudunuzun rahatlamasına olanak sağlayacaktır. 20 dakikayı aşan kardiyo ya da egzersizleri günlük planlarınıza ekleyerek anksiyetenin etkilerini azaltabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/cocuklar-ve-yalan/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler