Sınır Çizmek Nedir? İlişkilerde Sınır İhlalini Tanımak

Sınır Çizmek Nedir? İlişkilerde Sınır İhlalini Tanımak

Birey olmak kişisel olarak hak ve özgürlük alanlarını olduğu anlamına gelirken, bazı kişiler tarafından yönlendirilmek ya da baskı altında tutulmak çoğu zaman kabul edilemeyecek kadar ağır bir şiddettir. Herkes kendi sınırlarını bilmelidir ve sınır çizmek; herkes için geçerli olmalıdır. Evli olan kişiler eşlerine dahi uygulamalıdır. İnsanların sınırları olması güzeldir: Özel alanlar ve özel bölgeler.. Kişinin kimsenin dahil olmadığı sınırları olmalıdır ancak günümüzde bu pek mümkün olmayabilmektedir.

Hayata ilk merhaba dediğimizde yürümeyi, konuşmayı, yemek yemeği, yaşamayı da çoğu zaman büyüklerimizden öğrenmekteyiz. Büyüklerden örnek aldığımız davranışlar da sınırlarımızı belirlememizde büyük bir etken olabilmektedir. Yetiştiren kişilerin çocuğa birçok sınırlandırma koyması kişinin ilerleyen yaşlarında büyük bir problem unsuru haline gelebilmektedir. Bu son derece yanlış bir durumdur.

Birey olgunlaşma döneminde tam olarak hangi davranışlardan hoşlandığını ve hangi durumlardan hoşlanmadığını net olarak çevresine ifade edebiliyor olmalıdır. Günümüzde son derece yaygın olarak kullanılan ve olması gereken önemli bir kural olan sınır çizmek herkes için önemli ve özgürlük alanlarına müdahaleci ortamların sonlandırılmasını hedeflemektedir. Bu nedenle kişisel gelişim kitaplarının okunması ve bu kültürün yaygınlaşması bir sosyal sorumluluk projesi gibi dilden dile ve kültürden kültüre aktarılmaktadır.

Psikolojide Sınırlar Tanımlamak

Her insan kendi sınırlarını mutlaka tanımalıdır. Sınırlarınız ölçüsünde kişiler ile iletişiminiz daha iyi ya da kötü olabilmektedir.  Sınırları olan kişilerde iletişim ve kendini açma problemleri ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir.

Birbirinden farklı birçok olay karşısında yetişkinlerin tepkileri ölçüldüğünde hepsi çok farklı tepkiler verir. Ancak sınır çizmek için geç kalmak konusunda tereddütleriniz varsa ve geç kaldığınızı düşünüyorsanız, en kısa sürede önlemler konusunda harekete geçilmesi gerektiğinin de bilincinde olunması gerekmektedir.

Günümüzde toplumsal olarak sağlıklı bir nesil olduğumuz hemen hemen kimse tarafından düşünülmemektedir. Herkesin aşamayacağı sorunları varken kimsenin ciddi bir tedavi görmek istememesi normal olarak algılanmamalıdır. Sınır çizmek üzülmelerin de önüne geçen koruyucu bir kalkan gibidir. Kimsenin sizi üzmesine müsaade etmemiş olabilirsiniz. Bunu başarmak son derece güçlü bir adım gerektirdiği için önemli olmaktadır.

İnsan beyni birçok konuda önyargı ile hareket etmektedir. Hemen hemen birçok konuda kişilerin sınırlarını tanıması ve bu doğrultuda yol alması oldukça önemlidir. İkinci yada üçüncü kişiler tarafından yaşam alanlarına müdahale edilmemesi gerektiği düşünülmemelidir. Çünkü bu konuda atılması gereken en büyük adımlardan bir tanesi kendinizdeki yanlışları kabul ederek bunun için harekete geçmek olacaktır. Alacağınız online terapi ve online psikologlar ile bu konunun üstesinden gelebilirsiniz.

Kişisel Sınırlar Ne Demektir?

Kişisel sınırlar herkesin kendi tolerans sınırlarına göre belirlediği alanlar demektir. Kişisel sınırları kişiden kişiye değişmesi nedeniyle herkes için farklı bir sınır çizgisi oluşturmaktadır. Psikoloji her geçen gün üzerine biraz daha eklenen önemli değerlerin bir topluluğudur. Kişisel sınırlar herkes tarafından kabul görülmesi konusunda kişilerin özel alanlarını niteleyen bölgelerdir.

Kişisel sınırlar belirlenmesi oldukça kolay ama karşı tarafa ifade edebilmenin oldukça zor olduğu bir durumdur. Sınır çizmek günümüzde halen yeterli öneme sahip olamıyor olması sebebiyle kişilerin en fazla zorlandıkları konulardan biri olmaktadır.

Kişiler sınırları belirlemekte ne kadar zorlayıcılar ise ihlaller karşısında da bir o kadar kayıtsız kalmaları durumunda bağlayıcı bir yaptırım ya da uyarı olmadıkça kişisel sınırlar yok sayılabilecektir. Bu sebeple uzman kişilerin desteği ile özel alanların ya da aile bağlarında destek alınması eşlerin birbirlerine ifade yeteneklerini güçlendirecektir. Uzman kontrolünde de konuşulması sorunun çözülmesi adına daha anlaşılır olacaktır. Sorunun kaynağını bulmakta zorlanabilirsiniz bu konuda kişinin kendini tanıyabilmesi önemlidir.

Bireyler mutsuz oldukları konularda sınırlar belirlemeyi tercih etmektedir. Ancak bu sınır her alan ve her konuda bu şekilde ilerletilmeli ve bu sayede kişisel hoşgörü ve saygınlık ile birlikte toplumsal saygının da artacağı bilinmelidir.

Toplumsal Çalışmalarda Sınır İhlalleri

Psikologların çalışmalarında da görüldüğü gibi bireylerin kendilerini ifade yetenekleri her biri için eşit oranlı değildir. Sınır koymak anlamında bazı kişiler tavırlarında net ve sınırları ihlal edenlere yaptırımları ağır olurken, bazı kişiler halen sınır ihlallerine sessiz kalmayı tercih ediyor durumdadır. Bu durumun sebebi kişinin içindeki psikolojik kaynaklı bir sorundan olabilmektedir. 

Çocuk yaşlarda ailelerin çocukları üzerindeki eğitim son derece önemlidir. Ve bu nedenle çocuklukta edinilen en önemli algı olan anlayış ya da alttan alma, maruz görme, kimseye uymama gibi halk terimleri ile büyütülen çocukların hayata yenik olarak başladıkları net olarak görülmektedir. Yaşam alanlarını farklılaştırmak için kişilerin mutlaka uzman psikologdan yardım almaları gerekir.

Sınır çizmek kolay ve basit bir tavır ya da davranış değildir. Son derece kişiyi zorlayıcı ve sınır ihlallerinde önemli bir kavram olmaktadır. En fazla birkaç defa sınır ihlallerine karşı verilen ceza ya da yaptırımlar ile olayların tekrarlanmaması sağlanabilmektedir. Ancak günümüzde bu durumu yaşayan eşler ise birbirlerini anlamaları son derece önemlidir. 

İlişkilerde Sağlıklı Sınırlar Nasıl Çizilir?

Günümüz evliliklerinde sağlıklı sınırlar çizmek herkes tarafından kabul görmesi beklenen durumlardan biridir. Evlilik anlayışı gibi hayati bir öneme ve değere sahip karar ile alınan yeni yaşam biçimine özel karşılıklı olarak eşlerin birbirlerine gerekli olan sağlıklı sınır çizmek üzerine sohbetlerinde net ve anlaşılır olunması son derece önemli bir detaydır. Evliliklerde tarafların birbirlerinin sınırlarını ortak bir prensip üzerinde anlaşarak ihlal etmeyecek şekilde benimsemeli ve saygı duymalıdır. Bu sayede sağlıklı bir evlilik yürütülebilmektedir.

Sınır çizmek üzerine birçok madde eklenebilir bunu eşler karşılıklı sakin bir ses tonu ile anlaşılabilirliğe önem vererek gerçekleştirmelidir. Eğer yaşam kaliteniz yüksek ise ve gayet mutlu bir hayatınız varsa konfor alanınızdan çıkıp da böyle bir konuşma yapmak çoğu kişi istemeyecektir. Ancak bu durum sınır çizmek bugün ya da yarın için değil gelecek için de her zaman önemli olan bir kavramdır.

Bazı kuralları da yaşamın içinde dâhil etmek kolay olmayacaktır. Ancak sosyal çevrenizi ve aile bağlarınızı eşit bir şekilde sağlayabilmek eşlerin birbirlerine karşı sınırlarını doğru belirlemesine yardımcı olacaktır.

Aile bağları arasında sınır çizmek ve bu sınırları belirlemek ise son derece zor bir geçit gibidir. Oldukça detaylı açıklamalar ile anlatılması gereken ve jenerasyon farkı olmasına rağmen yine de sizi anlamaya çalışan bireylere bir şeyler anlatabilmek oldukça zor olacaktır. Bu noktada bir uzman psikolog ile destek alabilir ve kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Online terapi ile istediğiniz yerden psikologlara ulaşabilir gerekli desteği alabilirsiniz. Konuşmaların net ve anlaşılır olması kırıcı bir ton ya da kelime ile değil, sakin ve açıklayıcı bir dil ile anlatımların yapılması gerekir. Bu süreçte sabırlı ve anlayışlı olunması, karşılıklı iletişimi kuvvetlendirmek adına iyi bir adım olabilecektir.

Bu yazımızda Sınır Çizmek Nedir? İlişkilerde Sınır İhlalini Tanımak konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/kendini-tanimak/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler