Hobi edinmenin psikolojik faydaları

Hobi Edinmenin Psikolojik Faydaları

Son zamanlarda hepimiz covid salgını nedeni ile evlerimizde kalmak zorundayız. Yaşadığımız belirsizlik hepimizi endişelendiriyor, strese sokuyor. Bu gibi duyguların üstesinden gelmeli, sakin olmalı, ruh ve beden sağlığımızı korumalıyız. Evde yeni hobiler edinmek bu zor günleri avantaja çevirebilir, kendimizi geliştirebilir, süreci biraz daha çekilebilir hale getirebiliriz.

Hobi edinmek sözlüklerde; kişinin yapmak zorunda olmadığı, yapmaktan keyif aldığı aktiviteler şeklinde tanımlanmıştır. Küçük yaşta bir hobi edinmek oldukça önemlidir. Çünkü kişinin neyi sevip neyi sevmediğini bulmasını, kendini tanımasını, kişiliğine uygun bir meslek edinmesini, mesleğini yapmaktan zevk almasını kısacası huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlar. Hadi gelin bu yazımızda yeni hobiler edinmenin ruh ve beden sağlığımıza olan etkilerini inceleyelim.

 1. Stresten Uzaklaştırır: Yaşadığımız bedensel ve ruhsal rahatsızlıkların temelinde stres yatar. Ancak yeni hobi edinmek sizi stresten uzaklaştırır. Yeni edindiğiniz hobi sayesinde kendinizi ilginizin olduğu alanlarda geliştirebilir, yeni şeyler denemek için motivasyona sahip olabilirsiniz. Stresten uzaklaşmak uğraştığınız şeylere (iş, eğitim) daha iyi konsantre olmanızı sağlar böylece daha başarılı ve huzurlu olursunuz.
 2. Kim Olduğunuzu Bulmanızı Sağlar: Yeni hobi edinmeniz sayesinde neyi sevip neyi sevmediğinizi kolayca keşfedebilirsiniz. Bu da kendinizi bulmanızı ve daha iyi bir şekilde ifade etmenizi sağlar. Dışa vurmakta zorlandığınız duygularınızı farklı yöntemler ile dile getirmenizi sağlar. Hobileriniz olaylara farklı açılardan bakmanızı, ortaya çıkan sorunları daha kolay bir şekilde çözmenizi kolaylaştırır.
 3. İş Hayatınızı Olumlu Etkiler: Yöneticiler istihdam ettikleri çalışanların hobilerine dikkat etmektedir. Çünkü hobi edinmiş olan çalışanlar işe dair sorumluluklarını daha özenli ve istekli bir şekilde yerine getirir, iş hayatında karşılaştıkları sorunlara hızlı ve yaratıcı çözümler bulabilir.
 4. Okul Hayatınızı Olumlu Etkiler: Uzman psikologlar erken yaşta yeni hobiler edinmenin çocukların eğitim hayatını, sosyal ilişkilerini ve ileriki zamanlarda iş hayatını olumlu bir şekilde etkileyeceğini belirtmektedir. Hobileri olan çocuklar olaylara daha farklı açılardan bakabilir, hayal dünyaları daha geniş olur aynı zamanda daha özgüvenli olurlar, toplum içerisinde kendilerini daha iyi ifade ederler en önemlisi kendilerini kolayca keşfederler. Ancak çocukların hobi edinmesini sağlarken onları istemedikleri alanlara zorlamak doğru değildir. Çocuklar yetenekli oldukları alanlara yönlendirilmelidir aksi halde her şey ters tepebilir.
 5. Özgüvenli Olmanızı Sağlar: Size iyi gelen yeni bir hobi edinme durumunuzda neyi ne kadar iyi yapabileceğinizi gözlemlemiş olursunuz. İlginizi çeken bir spor dalı ile ya da sanat dalı ile uğraştığınızda daha sağlıklı aynı zamanda daha özgüvenli bir birey olursunuz.
 6. Bedeninize İyi Gelir: Hobi olarak bir spor dalı ile ilgilendiğinizde gün içerisinde ettiğiniz hareket miktarı artacaktır. Böylece bedeniniz daha esnek olacak salgıladığınız endorfin ve serotonin hormonları sayesinde psikolojik olarak kendinizi daha mutlu, daha zinde hissedeceksiniz aynı zamanda sağlıklı bir bedene de sahip olacaksınız.
 7. Sosyal İlişkilerin Gelişmesini Sağlar: İnsanlar bazı hobilerini bir topluluğun içerisine dahil olarak gerçekleştirirler bu da insanlarla olan iletişimlerinin, sosyal ilişkilerinin gelişmesini sağlar. Hobiler edinen bireyler toplum içerisinde kendilerini daha iyi ifade eder, konuşacak daha fazla konuya sahip olurlar.
 8. Hobinizden Para Kazanabilirsiniz: Sahip olduğunuz hobiyi işiniz haline getirebilirsiniz böylece iş hayatınız boyunca daha mutlu olur, sevdiğiniz şeyleri yaparak para kazanır, sevmediğiniz bir işi yapmak zorun kalmazsınız. Bu sayede çok yoğun çalışsanız bile kendinizi iyi hisseder yaptığınız işten zevk alırsınız.

Hobi Edinirken Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Hayatın telaşından, karışıklığından, yoğunluğundan ve yaşadığınız stresten uzaklaşmak için evde hobiler edinmek isteyebilirsiniz. Ancak edinmek istediğiniz hobiyi daha önce denememiş olabilirsiniz. Sizin için yeni bir durum ise edindiğiniz hobiyi öğrenmek için kendinize zaman tanıyın. Örneğin dikiş dikmeyi öğrenmek istiyorsunuz önce hangi ürün için nasıl kumaşlar kullanmanız gerektiğini, kumaşı nasıl kesmeniz gerektiğini, dikiş makinesini nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz.

Bir şeyler hayal ettiğiniz gibi gitmediğinde hemen sıkılıp pes etmeyin ya da yapamadığınız için strese girmeyin. Sabırlı olun, yaptığınız etkinliğe odaklanın. Yeni öğrenmeye başladığınız hobinizden zevk alamamanız çok normal. Ancak her gün öğrendiğiniz yeni bir bilgi kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak, öğrenme aşamasında yaptığınız yanlışlar size yeni tecrübeler katacaktır. Yeni öğrenmeye başladığınız hobinizin yapmakta zorlandığınız kısımlarında etrafınızdaki insanlardan yardım isteyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlar ile konuşabileceğiniz daha fazla konu olacağı için iletişim beceriniz de gelişecek, paylaşabileceğiniz daha fazla ana sahip olacaksınız. Yeni hobi edinme sürecinizde kendinize birden yüklenmeyin, stresten uzaklaşmaya çalışırken daha çok stres olabilirsiniz. Öğrenmeyi planladığınız etkinliği küçük adımlara bölerek ilerlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Evde Hobi Edinme Önerileri

Pandemi ile birlikte eskiye kıyasla evde daha fazla vakit geçirmek zorundayız. Bu süreçte evde hobi edinmek istiyorum diyebilirsiniz. Rutin işlerimizi hallettikten sonra geriye çok fazla boş vaktimiz kalıyor. Bu durum da canımızın sıkılmasına, kendimizi kötü hissetmemize neden olabiliyor. Bu hislere kapıldığınızda hemen silkelenip evde yapabileceğiniz hobiler edinmeye başlayabilirsiniz. Size fikir olması için yazımızın devamında evde edinebileceğiniz birkaç hobi önerisinde bulunacağız.

 1. Yoga Yapmak

Evde kaldığımız süre boyunca çok fazla hareket edemiyoruz. Günümüzün çoğunu masa başında çalışarak geçiriyoruz ancak bu süreci iyi değerlendirip hayatımıza sporu dahil edebiliriz. Yoga dar alanlarda kolayca yapabileceğiniz en etkili sporlardan biridir. Nasıl yoga yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz; internetteki videolardan faydalanarak kolayca öğrenebilirsiniz. Hem ruhunuz dinlenecek hem de bedeniniz daha esnek bir hal alacaktır.

 1. Meditasyon Yapmak

Üzerinizdeki gerginliği, stresi, yorgunluğu atmak; içinizdeki sesin ne dediğine kulak vermek istiyorsanız meditasyon tam size göre bir hobi olacaktır. Online uygulamalar kullanarak veya internet üzerinden videolar izleyerek meditasyon yapmayı öğrenebilirsiniz.

 1. Yabancı Dil Öğrenmek

Yoğunluktan, günlük koşturmacadan vakit bulamayıp öğrenmeyi ertelediğiniz yabancı dili öğrenmek ya da geliştirmek için evde kaldığınız bu süreci değerlendirebilirsiniz. Günde birkaç saatinizi ayırıp yabancı dil çalıştığınızda haftalar içerisinde kaydettiğiniz ilerlemeyi görünce şaşıracak, kendinizi daha iyi ve özgüvenli hissedeceksiniz.

 1. Müzik Aleti Çalmayı Öğrenmek

Müzik ruhun gıdasıdır; bugüne kadar müzik dinlediniz şimdi de evinizin konforunda müzik yapmayı öğrenebilirsiniz. Online bir kursa kaydolabilir ya da ücretsiz bir şekilde erişebileceğiniz videolar ile herhangi bir müzik aletini çalmayı rahatça öğrenebilirsiniz.

 1. Dikiş Dikmek

Hayalinizdeki renkte, desende ya da modelde; kıyafetler, çantalar, dekorasyon ürünleri bulamıyor musunuz? Ya da ben bunu çok daha ucuza halledebilirim mi diyorsunuz? İşte şimdi bunları hayalinizdeki gibi tasarlayıp, dikip, kullanmanın tam sırası. Evde ne gibi hobiler yapabilirim diye düşünüyorsanız dikiş dikmeyi öğrenebilirsiniz. Hatta hobi edinmeniz size yeni iş fırsatlarının kapısını bile aralayabilir.

 1. Yemek Yapmayı Öğrenmek

Yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek ya da farklı ülkelerin yemeklerini yapmak isteyebilir ancak bu duruma bir türlü zaman ayıramıyor olabilirsiniz. Evde kaldığınız süreyi farklı kültürlerin yemeklerini yapmayı öğrenerek geçirebilirsiniz. Mutfakta bir şeyler yapmak stresinizi azaltacak, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 1. Kutu Oyunları Oynamak

İşe gitmek zorunda olduğunuz zamanlarda ailenize istediğiniz kadar vakit ayıramıyor olabilirsiniz. Bu durumu telafi edebilmek için evde kaldığımız bu zamanları değerlendirebilirsiniz. Herkesin seveceği ortak oyunlar bulup oynayarak kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Oyun oynamak belki de hobi edinmenin en eğlenceli şeklidir.

Yukarıda ruh ve beden sağlığınızı koruyabilmeniz, stresten uzak kalabilmeniz ve kaliteli zaman geçirebilmeniz için önerilerde bulunduk. Ancak belirsizliğin hâkim olduğu bu süreçte verdiğimiz tavsiyeler yetersiz kalabilir. Kendinizi ruhsal olarak iyi hissetmiyorsanız Online Psikolojik Danışmanlık Merkezi‘nden alanında uzman olan bir psikolog üzerinden destek alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımıza https://www.mutluyasam.com.tr/motivasyon-eksikligi-ve-motivasyon-arttirma/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlarımızla Akademik Başarınızı ve Seçimlerinizi Tesadüfe Bırakmayın!

Alanındaki başarılı uzmanlarımızla sizlere hızlı ve güvenli hizmetler sunuyoruz.

Sıfır Sınav Kaygısı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

Aile Danışmanlığı Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Uzman Klinik Psikolog & Çocuk Gelişim Uzmanı & Aile Danışmanı
Sude ÇAKIR

Cinsel Terapi Paketi

Uzmanımızdan online ya da yüz yüze destek alarak, geleceğinize doğru adımlar atın.

Kurucu Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist & Yazar
Fonksiyonel Wellness Koçu
Burcu YARAPSANLI ZAYİM

İçerikler