Online Terapi

 

Online terapi ya da çevrimiçi terapi, danışan ve terapist katılımıyla birlikte görüntülü konuşma özelliğine sahip herhangi bir uygulama üzerinden gerçekleştirilir. Online terapi, geçtiğimiz yıllarda yavaş yavaş bilinmeye başlayan ve pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte sağlık açısından güvende hissetmek isteyen pek çok kişinin başvurmaya başladığı bir terapi şeklidir. Yazımızda, dijitalleşmeye devam eden dünyada her geçen gün ismine daha çok rast geldiğimiz bu terapi biçimine yer vererek “Online terapi nedir?” sorusuna kapsamlı bir cevap hazırladık.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Bu terapi yöntemini gerçekleştirmek için kesintisiz bir internet bağlantısı, yalnız olduğunuz sessiz bir ortam ve sizi görüşmeye bağlayacak olan bir bilgisayar, telefon ya da tablete sahip olmak yeterlidir. İnternet kopukluğu, kesintisi ya da yavaşlığı terapi sürecinin etkili bir şekilde ilerleyememesine neden olabilir. Bu nedenle, internetin iyi çektiği bir konumda bulunmaya ve terapist ile olan iletişiminizi etkileyecek herhangi bir gürültülü unsura yakın bulunmamaya özen göstermelisiniz.

Kimler Online Terapi Almalıdır?

Online terapiyi çocuklar, yetişkinler, çiftler ve ergenler gibi pek çok farklı kişi alabilir. Bu terapi yöntemini bu grup alabilir ya da şu grup alamaz gibi bir kural bulunmamaktadır. Psikolojik danışmanlık almaya karar veren ve bu yönde bir adım atmak isteyen herkes, kendi sürecine çevrimiçi terapi sayesinde başlayabilir.

Çocuklar

Birçok yetişkin, çocuklarla gerçekleşecek olan bir çevrimiçi terapi fikrine ön yargı ile yaklaşmaktadır. Ebeveynler, çocuklar küçük olduğu ve belli bir psikolojik rahatsızlık şikâyeti bulunduğu için terapinin yüz yüze terapi kadar etkili olmayacağını, terapistin iletişiminin çocuğa geçmeyeceğini ya da çocuğun odaklanamayacağını düşünebilmektedir.

Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, çocuklar için online terapinin yüksek düzeyde verim sağladığına ışık tutmuştur. 3-4 yaşından küçük olan çocuklar yanlarında ebeveynleri ile birlikte, bu yaştan daha büyük olan çocuklar ise tek başlarına online terapiye katılım sağlayabilmektedir.

Yetişkinler

Çevrimiçi terapinin en yaygın şekilde kullanıldığı gruplardan biri yetişkin grubudur. Psikolojik destek almaya karar veren her yetişkin, kendine uygun bir zaman aralığında, uygun bulduğu bir online psikolog ile anlaşarak kendi psikolojik danışmanlık sürecini başlatabilir. 

Bireysel

Bireysel terapiler, çevrimiçi terapilerin yoğun bir şekilde gerçekleştiği bir alan olmaktadır. Danışanın içsel süreçlerini, duygu durumunu ve günlük hayatta başına gelen çeşitli olaylara karşı bakış açısını değerlendirmek açısından sıklıkla başvurulan bir yöntem olan bireysel terapi, online süreçlerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Çiftler

Çift terapisine başvurmak isteyen danışanlar, pek çok farklı ilişki probleminden kaynaklanabilecek sorunlar nedeniyle psikolojik danışmanlık sürecine girmek isteyebilirler. Çiftlerin ister yan yana oldukları tek bir ortamda, ister ayrı yerlerden bağlanarak katılım sağlayabileceği online terapiler oldukça faydalı olmaktadır. 

Çift terapisi üzerine çalışmalar gerçekleştirmiş ve deneyim kazanmış profesyonel bir online psikologla, en kısa süre içerisinde çift terapisi almaya başlayabilirsiniz.

Ergenler

Çalkantılı ve sancılı geçebilecek bir dönem olan ergenlik dönemini doğru bir danışmanlık ile ilerletmek ve psikolojik destek almaktan çekinmeyerek iyi olma yolunda doğru bir adım atmak için online terapiye başvurulabilir. 

Ergenlikte yaşanabilecek her türlü sorunu etkili bir şekilde çözmenize yardımcı olacak ve bu süreçte sizi yalnız bırakmayacak Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden istediğiniz anda ergenler için online terapi randevusu alabilirsiniz.

Online Terapinin Avantajları ve Dezavantajları

Online terapi sürecinin pek çok avantajı bulunduğu gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. 

Avantajlar arasında;

  1. Çevrimiçi terapi alıyor olmak, yüz yüze gerçekleşen terapiye kıyasla bütçeniz açısından daha avantajlıdır. Online platformlar üzerinden hizmet veren birçok online psikolog, bütçe dostu olan ücretlere sahip terapi hizmetleri sunmaktadır.
  2. Her yerden erişimin mümkün olması, insanları online terapiye çeken en büyük etmenlerden biridir. Dünyanın neresinde olursanız olun, terapi almak istediğiniz terapiste yalnızca birkaç tıkla ulaşabilmek ve iletişim kurabilmek oldukça pratiktir. 
  3. Yüz yüze terapiye gitmek konusunda çekingenliğe sahip kişiler için en sağlıklı adımlardan birisi online terapi almaktır. Dijital bir platform sayesinde başladığınız terapi süreci, sizi seanslara karşı ısındıracak ve psikolojik danışmanlık almak konusundaki fikirlerinizi genişletecektir.
  4. Son dakikada çıkan acil durumlardan kaynaklı gerçekleşen seans iptalleri, online işlemler sayesinde çok daha hızlı çözülmekte ve iki tarafı da zaman kaybından kurtarmaktadır.
  5. Hastalık ya da bazı özel nedenlerden dolayı evde kalmanız gereken durumlarda seansınızı iptal etmek zorunda kalmadan, evinizin konforunda terapiyi gerçekleştirebilme avantajına sahip olursunuz.

Dezavantajlar arasında;

  1. İnternet ya da teknolojik aletlerden kaynaklanabilecek çeşitli sorunlardan dolayı belirlenen seans gerçekleştirilemeyebilir, aksayabilir ve ileri bir tarihe atılmak zorunda kalabilir.
  2. Danışanın beden dilini ve bazı durumlara karşı yaklaşımını anlamak, yüz yüze terapiye kıyasla daha zor olabilmektedir.
  3. Terapiyi kimden aldığınız çok önemlidir ve çevrimiçi ortamda alacağınız terapiyi verecek olan kişinin yetkinliğini, belgelerini ve eğitimini sorgulamak daha güç olabilmektedir.

Bu dezavantajları ortadan kaldırmak için alanında uzman, sertifika sahibi ve yasal sorumluluklarını yerine getiren danışmanlık firmalarını tercih etmelisiniz. 

Online Psikolojik Destek Alabileceğiniz Rahatsızlıklar

Medikal bir müdahale gerektirmeyen her çeşit psikolojik rahatsızlık hakkında en kısa süre içerisinde online psikolojik destek almaya başlayabilirsiniz. Danışanların en çok sahip olduğu ve uzaktan terapide sıklıkla görülen rahatsızlıklar arasında kaygı bozukluğu, depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk (OKB), uyku bozukluğu ve yeme bozukluğu gibi rahatsızlıklar yer almaktadır.

Neden Mutlu Yaşam'dan Online Terapi Desteği Almalısınız?

Mutlu Yaşam, hayatta karşılaştığınız her türlü zorluk ve problemde yanınızda olacak olan, profesyonel bir ekibin bilgi ve becerisiyle güçlenmiş, saygın bir danışmanlık ekibinden oluşmaktadır. Yıllardır alanda çalışma yapan ve tecrübe kazanmış olan profesyonel ekibimiz sayesinde psikolojik rahatsızlıkların köküne inerek sorunları çözebilir, ihtiyaç duyduğunuz danışmanlık ve doğru yönlendirmeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Online Terapi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Online terapinin gittikçe popülerleşmesi ve yaygınlaşması sayesinde, birçok kişinin aklına “Online terapi nasıl yapılır?” Sorusu bireyler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bunun yanı sıra ücretler ve seans süreleri de merak edilir. 

Her bireyin psikolojik danışmanlık süreci kendine özeldir ve bir başkasının süreci ile birebir tutulamamaktadır. Seans sıklıklarının belirlenmesi terapinin ilerleyişine, üzerine yoğunlaşılan sorunun nasıl bir çözüm gerektirdiğine, danışanın uygunluk süresine ve bütçesine göre şekillenmektedir.

Online psikologların seans ücretleri her zaman aynı olmamakla birlikte değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak için Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık ile iletişime geçebilir ya da sitemizin ilgili kısmından bilgi edinebilirsiniz.

Görüntülü konuşma, terapi sürecinin önemli bir noktasıdır. Çünkü danışan ve terapist arasında aktarım gerçekleşirken göz teması kurmak, beden diline dikkat etmek ve iletişimi daha sağlıklı, profesyonel bir çerçevede gerçekleştirmek oldukça kritiktir. Birbirini gören ve tıpkı karşı karşıyaymış gibi rahat bir şekilde iletişime geçebilen danışan-terapist ilişkisi, bu sayede daha sağlıklı bir şekilde kurulacaktır.

Herkesin psikolojik danışmanlık süreci özneldir, bu nedenle bu soruya net bir yanıt verebilmek ne yazık ki mümkün değildir. Problemin anlaşılma ve çözüme yönelik adım atma aşamalarının ne hızla ilerlediği, terapistin uygun gördüğü seans sıklığı ve aralığı, danışanın terapiye yönelik yaklaşımı gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Psikolojik destek alma süresi sorunun türü ve diğer etmenlere göre kısa sürebileceği gibi, uzun bir zaman da alabilmektedir.

 

En kısa sürede randevu oluşturmak için Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz. Ya da danışmanlarımız bölümünden randevu almak istediğiniz terapisti seçerek önünüze çıkacak takvimden uygun olduğunuz bir aralığı seçip rezerve ederek ödeme işlemine geçebilirsiniz.

Evet, online terapi ve online danışmanlık hizmetlerinin tümü yasaldır ve önlerinde hiçbir kanuni engel bulunmamaktadır.

İçerikler