Özel Gereksinimli Çocukların Ebeveynleri Neden Psikolojik Destek Almalıdırlar?

Özel Gereksinimli Çocukların Ebeveynlerin Psikolojik Destek Alması İçin Nedenler

Özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynler pek çok sosyal, ekonomik ve psikolojik zorlukla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu ebeveynler hem çocuklarının özel gereksinimlerinden hem de bu çocuklara karşı gelişen toplumdaki farklı bakış açılarından kaynaklı olarak yaşamlarında ilişkisel ve duygusal sorunlar yaşayabilirler.

Ebeveynlerin yaşadıkları bu sorunların neler olduğundan bahsedecek olursak bunlar; çocuğun geleceğine dair kaygılar, çocuğun sağlığına dair kaygılar, sosyal destek alamamayla ilgili sıkıntılar, toplumsal beklentilere uyum sağlayamama sonucunda ortaya çıkan sosyal problemler, ebeveynlerin kendi bireysel yaşamlarına vakit ayıramama, çocuklarının özel gereksinimlerini kabullenmede zorluk ve suçluluk yaşama gibi hassasiyet içeren birçok konu başlığından  oluşabilmektedir.

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili umutsuzluk algılarında tetikleyici rol oynayan yargılayıcı düşünceler, kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmelerine neden olabilir. Tüm bu sebepler ve hatta daha fazlası ile birlikte ebeveynler kendilerini zamanla tükenmiş hissedebilirler.

Kendilerini bu kaygılara kaptırmış ebeveynlerin  çocuklarının gereksinimlerine hem maddi hem de manevi yönden yetebilme telaşından dolayı ebeveynler genellikle tüm dikkat ve enerjilerini çocuklarının yaşamsal ve gelişimsel ihtiyaçlarına verirler. Bu nedenden dolayı da ebeveynler genellikle kendi duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını göz ardı ederler. Ancak şu unutulmamalıdır ki, çocuklar her zaman en yakınlarından etkilenerek ve onları modelleyerek öğrenme becerilerini geliştirirler. Bu nedenle ebeveynler, sağlıklı bir ruh haline sahip olmadan çocukların da sosyal gelişiminde ilerleme göstermeleri sekteye uğrayabilmektedir.

ozel gereksinimli cocuklar 2 min - Özel Gereksinimli Çocukların Ebeveynleri İçin
ozel gereksinimli cocuklar 0 min - Özel Gereksinimli Çocukların Ebeveynleri İçin

Özel Gereksinimli Çocukların Ebeveynleri Anne-Baba Olmanın Ötesine Geçebilirler mi?

Elbetteki dünya üzerindeki tüm ebeveynler, anne-baba rollerinin dışında da pek çok farklı rollere sahiptirler. Bulundukları konuma göre ebeveynler de sadece kendilerine has olan karı-koca, çocuk, çalışan, hasta, müşteri, yetişkin, kadın veya erkek rolleriyle hareket edebilirler.

Fakat özellikle özel gereksinimli bir çocuğa ayrılacak zaman da göz önünde bulundurulduğunda bu ebeveynler yaşamdaki diğer rollerini kolayca göz ardı edebilmektedirler. Ancak az önce de vurguladığımız gibi özel gereksinimli çocukların ebeveynleri de bu hayatta  yalnızca ebeveyn değillerdir. Onların ebeveyn rollerinin yanı sıra başka rolleri de vardır. Ancak diğer rollerin önemsenmeyerek unutulması ve ebeveyn rolünün çok baskın olması bu kişilerin yaşamlarındaki sağlıklı dengenin bozulmasına sebep olabilmektedir.

Tüm bu sebeplerle özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynler psikolojik yönden desteklenmeye yoğun şekilde ihtiyaç duymaktadırlar. Doğru ve etkin dinleme ile anlaşılma ihtiyacının giderilmesi, yıpranan duyguların onarılması, süreci kabullenmeye yardımcı olunması, tükenmişlikle baş edebilmek için gerekli psikolojik desteğin sağlanması, yaşanmış travmaların ebeveynlerle çalışılması, sorunlarla baş edebilme becerileri kazandırabilmek için farklı bakış açılarının ortaya çıkarılması gibi psikolojik destekler, ebeveynlerin hayatlarının belli bir döneminde veya devamlı olarak almaları gereken desteklerdir. Bu destekleri sağlıklı ve doğru kanallardan alan ebeveynler, yaşam güçlükleri ile çok daha rahat bir biçimde baş edebilirler.

Hangi Özel Gereksinim Grubundaki Çocukların Ebeveynleri Psikolojik Destek Alabilirler?

Herhangi bir tanı grubuna dahil her çocuğun ebeveyni yaşanan duygusal ve yaşantısal güçlükler sebebiyle psikolojik destek alabilirler.

ozel gereksinimli cocuklar 1 min - Özel Gereksinimli Çocukların Ebeveynleri İçin

Özel Gereksinimli Çocukların Ebeveynleri Ne Zaman Psikolojik Destek Almaya Karar Vermelidirler?

Özel gereksinimli çocukların ebeveynleri;

-Kendilerini yoğun baskı ve stres altında hissettiklerinde,

-Şok, hayal kırıklığı gibi duygularla baş etmekte zorlandıklarında,

-Çocuğun doğumunu veya özel gereksinimini kabullenmede zorluklar yaşadıklarında,

-Çocuğun özel gereksinimini inkar etme gibi yoğun duygular yaşadıklarında,

-Çocuğa dair beklentilerin mevcut duruma uygun olmaması halinde,

-Hüzün ve umutsuzluk duygularının yoğun yaşandığı zamanlarda,  

– Çocuğun özel gereksinimlerinden dolayı ebeveynin kendisini veya çocuğunu suçlaması halinde,

 – Hayattan keyif alamama, hissizleşme gibi depresif duygular yaşadıklarını fark ettiklerinde,

-Yoğun öfke patlamaları yaşadıklarında,

– Ağlama krizleri yaşadıklarında,

-Yaşam koşulları ile mücadele etmekte güçlük, tükenmişlik hissettiklerinde,

-Geleceğe dair yoğun kaygılar yaşadıklarında,

– Psiko-sosyal destek alamadıklarını hissettiklerinde,

– Kimse tarafından anlaşılmadıklarını düşündüklerinde,

-Toplum tarafından kabul görmediklerini ve bu hayatta yalnız olduklarını düşündüklerinde,

-Kendilerine hiç vakit ayıramadıkları için tükenmiş hissettiklerinde,

Ve kendilerinde bunun gibi farklı duygu durumları da gözlemlediklerinde, ebeveynlerin vakit kaybetmeden psikoterapi desteği almaları önerilir.

ozel gereksinimli cocuklar 3 min - Özel Gereksinimli Çocukların Ebeveynleri İçin

Özel Gereksinimli Çocukların Ebeveynleri Neden Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezinden Psikolojik Destek Almalıdırlar?

Toplumumuzda özel gereksinimli çocukların ebeveynlerine dair verilen psikolojik destek, bu ebeveynler tarafından da en çok ötelenen ve es geçilen bir durum olarak karşımıza gelmektedir.

Ancak biz Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi Ailesi olarak bu ihtiyacın farkında olan bir kurumuz. Bu yüzden özel gereksinimli çocukların ebeveynlerine yönelik verdiğimiz psikoterapi hizmetlerinde; gizlilik, anlayış ve doğru tekniklerle güven veren bir yaklaşım benimsemekteyiz. Bu sayede ebeveynlerin içinde bastırarak kolayca paylaşamadıkları birçok duygunun, daha rahat bir biçimde konuşulabilir hale gelmesini amaçlamaktayız.

Önceliğimiz, ebeveynlerde sağlıklı iç görü oluşturarak yaşamlarındaki stres faktörlerine karşı psikolojik sağlamlıklarını arttırmaktır. Bu sayede ebeveynlerin olumsuz duygu durum halleriyle  başa çıkma becerilerini arttırarak kendilerini psikolojik yönden daha dayanıklı hissetmelerini  hedeflemekteyiz.

Tüm ebeveynlerin yüzlerinin içten mutluluklarla gülmesi dileklerimizle 😊

İçerikler